Stávající varovný systém je totiž v provozu pouze ve čtvrtích, bezprostředně ohrožených povodní.
Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše pokrývá v současné době sedmatřicet hlásičů varovného systému přibližně čtvrtinu města, především Pšovku a Mlazice. „Obyvatele zbývajících čtvrtí zatím nejsme schopni informovat," potvrdil starosta, podle kterého by dalších 260 hlásičů mělo ve městě přibýt do konce příštího roku.
Systém má sloužit nejen jako varování před blížícím se nebezpečím, ale například i ve chvíli, kdy se hledá ztracené dítě. Zpráva se tak okamžitě dostane k lidem, kteří se nacházejí venku v ulicích.
Rychlé výstrahy jsou nezbytné i vzhledem k současné světové situaci, kdy se opakují útoky teroristů i osamělých střelců.
Mělník je jedním z mála českých měst, která zatím podobný systém postrádají.
„Ve městě a okolí je také řada míst, kde by mohlo dojít k nějaké havárii. Jde například o čpavkové hospodářství na místním zimním stadionu nebo o neratovickou Spolanu, která se stejně jako Mělník nachází na Labi, a vítr většinou vane kolem vody," poznamenal Ctirad Mikeš.
Varovný informační systém ochrany obyvatelstva nemůže sloužit jako městský rozhlas, běžná sdělení proto hlásit nebude.
„Lidé musí vědět, že se využívá výhradně ve vážných situacích, jinak by hlášení přestali vnímat," doplnil starosta.
Nové mělnické hlásiče budou elektronicky propojené. Systém zahrnuje také informační sms zprávy pro obyvatele.
Dvě třetiny nákladů, které se blíží ke dvanácti milionům korun, zaplatí Mělníku dotace. „Naším podílem bude přibližně tři a půl milionu korun," doplnil starosta.