Minulý rok byl pro mělnické včelaře nešťastný. V regionu umíraly včely na nákazu varroázy ve velkém.

Ještě v loňské zimě bylo na Mělnicku napočítáno přes čtyři tisíce včelstev, po letošním jarním sčítání jich zůstalo už zhruba o tisíc méně. To jsou téměř dvacet tři procenta jejich úhynu.

Podle Zdeňka Císaře, ředitele krajské veterinární správy, zasáhla mělnický region epidemie v rozsahu, který je zarážející, ne ovšem tragický. „Za opravdu výjimečný stav považujeme úhyn včelstev, který je vyšší než čtyřicet procent,“ řekl Císař.

Včelaři však musejí řešit situaci, kde vezmou peníze na nákup nových včelstev. Středočeský kraj přislíbil včelařům milion sto tisíc korun. Jak si částku mezi regiony rozdělí, bude ale jasné asi až za dva měsíce.

Vláda se k celé situaci postavila tak, že na vině jsou především samotní včelaři, kteří podceňují preventivní opatření proti nákaze. Včelař z Kopče u Úžic Petr Cihlář s tímto názorem nesouhlasí: „Minulý rok byl svými teplotami hodně atypický a zaskočil i velmi zkušené včelaře. Onemocnění varriózou podcenil jen málokterý včelař. Problém je v tom, že léčby nebyly účinné,“ řekl Cihlář.

Státní veterinární správa podala o tlumení varroázy včel sdělením na svých webových stránkách. Nabízí včelařům rady, jakým způsobem se dalších hromadných ztrát včelstev vyvarovat.