Zánovní vysavač, jízdní kola, pneumatika na osobní automobil, kočárek a dokonce i jedno balení nepoužité izolační buničité vaty. Tohle a mnoho dalších věcí čeká ve sklepě mělnické radnice, až si je jejich majitelé vyzvednou.

Podle referentky odboru dopravních a správních agend mělnického městského úřadu Olgy Dobývalové ale mnoho z nich oddělení ztrát a nálezů vůbec nenavštíví. A věci propadnou do vlastnictví města. „Stává se tak po zákonné lhůtě půl roku,” řekla Dobývalová.

Nevyzvednuté věci pak úředníci z vnitřního odboru po ocenění nabídnou do prodeje, většinou prostřednictvím bazarů.
Největším zásobitelem oddělení jsou mělničtí strážníci i státní policisté, lidé chodí s věcmi jen minimálně.

„Když něco najdou, odnesou to přímo na služebnu nebo využijí schránek důvěry rozmístěných po městě,” řekla úřednice a dodala, že stejně postupovala před několika dny žena, která nalezla disk DVD. Neváhala a předala ho přímo strážníkům. „U nás si disk ani ne do týdne vyzvedl jeho majitel,” připomněla Olga Dobývalová.

Mezi věcmi, které si jejich majitelé v krátké době vyzvednou, bývají peněženky a svazky klíčů. Horší je to už ale s rozměrnými věcmi.
„V peněženkách jsou většinou nějaké doklady, podle nichž zjistíme majitele a kontaktujeme ho,” řekla Dobývalová, která ročně eviduje zhruba sto až sto padesát nalezených věcí. Z toho je téměř polovina právě peněženek a klíčů.

Ve sklepech radnice zůstávají kupodivu i nevyzvednutá jízdní kola, některá v dobrém, jiná v horším stavu.

Každý majitel musí prokázat, že je věc opravdu jeho. U ztraceného mobilního telefonu například doložením dokladu, u bicyklu nebo kočárku zase jeho popisem, případně i dokladem o koupi.

Oddělení ztrát a nálezů nestanovuje žádné omezení pro velikost předmětů. Není tak výjimkou, že úředníci musejí řešit například i osobní auta bez majitelů. S jejich uskladněním ale mívají problémy.