„Díky tomuto projektu získala naše škola dotaci ve výši 13 milionů korun. Velká část peněz bude věnována na nové vybavení chemických laboratoří, elektrolaboratoří a laboratoře pro výpočetní techniku. Ve stavebních částech mimo jiné probíhá bezbariérovost,“ říká ředitelka SOŠ a SOU Kralupy nad Vltavou Dagmar Binková. Obě budovy školy tak postupně čeká instalace bezbariérových plošin na schodiště, nájezdu ke schodům nebo toalety uzpůsobené pro vozíčkáře.

S výstavbou je spojena také rekonstrukce šatny. Ta je v současné době umístěna v bývalém protiatomovém krytu, který tak díky stavebním úpravám ztrácí svoji původní tvář. Z vchodů do šaten například mizí kovové dveře. Současně projdou opravami i jejich vnitřní prostory a stěny, které budou vymalovány. Kryt byl vystavěn společně se školou v roce 1961, a byl dosud zachován v původní podobě. Během případného útoku na místní rafinérii měl zajistit bezpečí studentům a zdejšímu personálu. Kromě prostoru s kapacitou pro 360 lidí byly součástí krytu rovněž sprchy a toalety. Jednou ze zajímavostí krytu je i vzduchotechnika, která zajišťovala elektrickým pohonem výměnu vzduchu v době potencionálního napadení, a jež také umožňovala mechanické čerpání vzduchu za předpokladu, že by již elektrická energie byla mimo provoz.

Rekonstrukcí prošla také podlaha v elektrodílnách, na kterou škola dostala dotaci ve výši 2 milionů korun od Středočeského kraje. Vedení školy chce v budoucnu investovat i do opravy střechy. „V budoucích letech se budeme snažit snížit energetickou náročnost budovy. To znamená, že budeme chtít opravit fasádu a především střechu, která není zateplená,“ vysvětluje ředitelka.

Škola během aktuálního školního roku opět nabídne veřejnosti prohlídku interiérů v rámci listopadového Dne otevřených dveří. Probíhat budou taktéž přípravné kurzy k přijímacím zkouškám nebo dovednostní tour pro možné budoucí studenty. „Žáci základních škol přijedou k nám a například si budou moci vyzkoušet vyrobit si nějaký předmět v našich dílnách,“ popisuje Dagmar Binková. V letošním roce se poprvé otevřel také kroužek chemie. „Získali jsme od nadace Unipetrol dotaci v celkové výši asi 80 tisíc korun na provoz chemického kroužku, takže všichni zájemci jsou srdečně zváni, aby si k nám přišli vyzkoušet, co znamená slovo chemie,“ dodává ředitelka školy.