Už třetí rok zůstává v obvodové zdi středověkého hradu Kokořín pořádáná díra. Vypadlo tam část zdiva. Letošní sezonu to však nezhatí.

Potvrdil to jeden z majitelů hradu Jarmil Špaček. Hrad podle něho zahájí sezonu v prvním dubnovém dni. A památka bude otevřena až do konce října.

Návštevníci Kokořína se kvůli rozbité zdi nedostanou až k hradní studni. Ta je z bezpečnostních důvodů zakryta pletivem, díra v severovýchodní zdi je totiž přímo nad ní.

Pletivem je zajištěna i díra v hradní zdi.

Podle Špačka je oprava poškozené zdi rozdělena do dvou fází. První z nich skončila už loni na podzim.

„Nechali jsme opravit terasu, odkud do zdi zatékala voda. Řemeslníci vykopali celou podlahu, položili hydroizolaci a tu přikryli novou podlahou,“ popsal opatření zamezující dalšímu prosakování vody do zdi Jarmil Špaček a dodal, že práce stály šest set tisíc korun.

K příčinám, proč voda do zdi prosakovala, bylo vybetonování terasy bez předchozího odizolování v době, kdy hrad vlastnil stát.

Druhá etapa, při níž se firma specializovaná na opravy památek pustí do zazdění dutiny po vypadlém zdivu, by měla začít na konci letošního léta. Jde však o peníze.

„Dosud jsme to zvládli z vlastní kapsy, teď se ale vzhledem k tomu, že jde o půl druhého milionu, budeme ucházet o některou z dotací,“ vysvětlil Špaček.

Otevírací doba hradu Kokořín

duben  so, ne – 9.00 až 16.00 hod.
květen9.00 až 16.00 hod.
červen9.00 až 17.00 hod.
červenec 9.00 až 17.00 hod.
srpen9.00 až 17.00 hod.
září 9.00 až 16.00 hod.
říjen         so, ne – 9.00 až 16.00 hod.