V severovýchodní obvodové zdi středověkého hradu Kokořín zatím stále zůstává díra, která je tam od loňského podzimu. Tehdy z výšky osmnácti metrů náhle vypadla část zdiva.

Podle jednoho z majitelů památky Jarmila Špačka byla poškozená část zdi zajištěna proti dalším možným sesuvům. „S opravami samozřejmě počítáme, spolu se statikem už připravujeme projektovou dokumentaci,“ uvedl pro Deník Špaček.

Zatím ale není jasné, zda půjde pouze o opravu poškozené části zdi, nebo bude nezbytný větší zásah. „Ještě neznáme přesný rozsah poškození, na konci dubna se na pokyn statika mají dělat sondy, které ukážou, zda se tam nedostala voda,“ poznamenal Špaček.

Hradní zdi jsou přitom stavěné ze dvou stěn, mezi kterými jsou zásypy. Díra, kterdá se v nich před pěti měsíci objevila, je tak ve sutečnosti dutinou. Příčinou havárie zřejmě byla prasklina, která měla být ve tři a půl metru silné zdi už před několika lety, kdy Špačkovi získali Kokořín v restitutcích.
Opravy budou nákladné, proto se majitelé památky chtějí ucházet o dotace.

K opravám by podle Jarmila Špačka mělo dojít po letošní sezoně na sklonku roku. „Už máme předběžně zajištěnu firmu, která už má s opravami památek zkušenosti,“ řekl Špaček a připomněl, že k pracem ve skoro dvacetimetrovvé výšce bude nezbytná horolezecká technika.

Hrad Kokořín zahájil letošní sezonu už v posledním březnovém víkendu. „Nejvíc lidí přišlo v sobotním lijáku,“ poznamenal Špaček.
Na návštěvníky čeká na Kokoříně starý palác, ochozy a vyhlídka z věže. Podle Jiřího Látala ze správy hradu si navíc mohou prohlédnout ve sklepení hradu výstavu dobových fotografií Zapomenuté Kokořínsko.