Čtyři měsíce byla Zlosyň, v níž žijí čtyři stovky lidí, bez zastupitelstva. Komunální volby se tam totiž na podzim nekonaly, lidé šli k urnám až na začátku února.

Chod vesnice se však za tu dobu podle bývalého starosty vesnice Vladimíra Herouta nijak nezměnil.

„Spolupráce s dočasným správce panem Jaroslavem Slunečkem, jehož k nám poslalo ministerstvo vnitra, byla vynikající,“ pochválil Herout, který na radnici působí jako zaměstnanec obce až do ustavující schůze nově zvoleného zastupitelstva. Ta se uskuteční poslední únorový den.

Ve Zlosyni se čas nezastavil ani v době, kdy se lidé na radnici setkávali, místo se starostou, s Jaroslavem Slunečkem.


Moderní kulturní dům

Největší ruch byl v obecním kulturním domě a na ní navazující přístavbě. Ten totiž bývalé zastupitelstvo, které bude ve stejném složení pokračovat dál, začalo vloni rekonstruovat. Vyčlenilo na to čtyři a půl milionu korun.

„Budova, která pochází z konce devatenáctého století, byla na kulturní dům přestavěna už před více než padesáti lety. Za tu dobu se na objektu podepsal čas, takže současným podmínkám nevyhovoval,“ vysvětlil Vladimír Herout, který je kandidátem na starostu v dalším čtyřletém období.

Starý kulturní dům se rázem proměnil v moderní zařízení s klimatizací, novým vybavením interiérů, které doplňuje kompletní zádlažba a zbroušené padesát let staré parkety.

„V přilehlé hospodě jsme vybudovali nové sociální zařízení a dvě místnosti, které budou sloužit jako klubovna a herna bez hazardu,“ připomněl Herout a dodal, že v herně se lidé zabaví u kulečníku, stolního tenisu či stolního fotbálku.

Před budovou ještě přibyl dřevěný přístřešek, kde návštěvníci posedí v letním období.

Po oficiálním zvolení vedení obce začnou zastupitelé pracovat na dalším projektu, což bude rekonstrukce prodejny potravin, která patří obci. Pod budovou podle Herouta vyvěrá ze země voda.

„Je nutné stavbu nejprve odizolovat a poté provést další stavební úpravy, jako je nové vydláždění, výmalba a vybudování nového sociálního zařízení. A nakonec výměna letitých regálů,“ popsal plánovanou rekonstrukci prodejny bývalý starosta.


Ukázková čistička

Zastupitelstvu Zlosyně se v minulém volebním období dařilo. Dokladem toho je kanalizace a čistička odpadních vod, kterou obec vybudovala za podpory krajského úřadu a ministerstva životního prostředí.

„Hodnoty vyčištěné vody jsou velmi dobré. Dodavatel čističky ji používá jako referenci pro další zájemce. Za její stav vděčíme zejména dvěma penzistům Milanu Hejlovi a Františku Šindlerovi, kteří se o její provoz výborně starají,“ konstatoval Herout a poznamenal, že si nejvíce cení toho, že obec není ani po tak nákladných investičních akcích zadlužená.