„Pokud je někdo opravdu nakažený, ať jednotlivec, nebo rodina, a nejde například o výskyt onemocnění v podniku, nemůžeme o ohnisku hovořit. Dotyční zůstávají doma a máme podchycené jejich kontakty,“ vysvětluje Šalamunová s tím, že občané se nemají čeho bát, žádné nebezpečí jim nehrozí.

Informace o potvrzené nákaze se objevila na webu obce. Byšická starostka Jana Poláková se před tím spojila s mělnickými hygieniky, aby konzultovala, co přesně tam má napsat.

„Lidé to stejně vědí, ale chtěli jsme, aby existovala nějaká informace ve veřejném prostoru, která by sdělovala něco ve smyslu: pozor, je tu někdo nakažený, raději si berte roušky, více používejte dezinfekci a podobně. To je podle mě zcela na místě,“ říká starostka, podle které obec v takovém případě nedělá nic bez spolupráce s krajskou hygienickou stanicí.

Ta se však podle slov Šalamunové snaží zamezit tomu, aby vedení obcí podobné informace zveřejňovala na internetu. „Starostové by si měli uvědomit, že tím, obzvlášť v současné atmosféře, rozdmýchávají paniku,“ vysvětluje mluvčí, podle níž hygienici vítají, když starostové umí situaci v obcích uklidnit.

Jana Poláková tvrdí, že se v obci začala šířit panika právě kvůli tomu, že občané nevěděli, zda se v jejich okolí nakažení skutečně nacházejí a v jakém počtu. Přesné informace jim scházely. „Vedení Byšic se informaci dozvědělo až jako poslední. Měla jsem desítky mailů a telefonátů, stejně jako místostarostka. Trvalo to týden, než krajská hygienická stanice informaci zveřejnila, a my se ji dozvěděli oficiálně,“ popisuje starostka.

Podle ministerstva zdravotnictví ovšem nesmí krajská hygienická stanice podávat informace o počtu nakažených onemocněním Covid-19 v jednotlivých obcích. Výjimku představuje pouze výskyt ohniska. V takovém případě hygiena musí začít komunikovat s místní samosprávou.

Jak potvrdila Dana Šalamunová, důvodem nařízení je zamezit panice v obci. „Roli v tom také hraje ochrana nakažených,“ dodává mluvčí.

Reakce obyvatel Byšic na výskyt nakažených by podle Šalamunové mohly horší v souvislosti s ohniskem nalezeným v minulém týdnu na ubytovně v Čečelicích. Na začátku tohoto týdne byla potvrzena informace, že nakažených je patnáct a všichni pozitivně testovaní už se nacházejí mimo obec. Posléze se ukázalo, že je jejich zaměstnavatel, Zemědělské družstvo Dřísy, přesunul na ubytovnu v obci Kly, která se nachází asi deset kilometrů od Byšic.