A zatímco informační stánky škol, které vychovávají pracovníky cestovního ruchu nebo obchodní manažery, byly doslova obsypané zvědavci, koutek, ve kterém se prezentovaly technické školy, zel prázdnotou.

Učitel Integrované střední školy technické v Mělníku Milan Hlávka potvrdil, že zájemců o studium technických oborů je málo. „Museli jsme otevřít kombinované třídy, kdy v jedné třídě máme pohromadě například strojní mechaniky a elektrikáře. Všeobecné předměty mají společné, dělí se jen na ty odborné," povzdychl si. Nejvíce studentů prý nastoupilo do nově otevřeného oboru ekonomika podnikání. „Je vhodný i pro děvčata, zahrnuje marketing, účetnictví, ekonomiku, právo… Vlastně je to taková obchodní akademie," popsal.

Na veletrhu se prezentovaly také školy, které dávají důraz na šikovnost svých studentů, nikoli pouze na jejich vědomosti. Jednou z nich byla i mělnická zahradnická škola, kterou zastupovaly studentky druhého ročníku Nella a Hanka.

„Zahradnictví mě vždycky lákalo, jednou bych chtěla mít vlastní obchůdek s kytičkami," vysvětlila Hanka, proč se na školu před dvěma lety přihlásila. „Já bych chtěla být floristkou," dodala její spolužačka Nella.

Svůj tým měli na veletrhu také kuchaři a číšníci z Neratovic, odkud přijela budoucí servírka Katka. „Mým snem je mít nějakou menší hospůdku, kde bych mohla obsluhovat. Být na place mě totiž moc baví," svěřila se studentka třetího ročníku, která obvykle tráví léto v Mariánských Lázních. „Strýček tam má hospodu, takže u něj brigádničím," vysvětlila.

V prvním patře kulturního domu pak stejně jako loni rozbily svůj stan budoucí zdravotní sestřičky. Letošní maturantky Monika a Kateřina přitom na mělnickou zdrávku původně nešly s přesvědčením, že právě toto povolání je jejich vysněnou prací. „Nevěděla jsem, kam jinam  jít," přiznala Monika. „Nicméně mi to přirostlo k srdci, z toho, že pomáhám lidem, mám dobrý pocit," dodala jedním dechem. Zároveň však také připustila, že práce ve zdravotnictví je někdy hodně nevděčná. „Když to řeknu naplno, je to tak trochu otročina. Je to psychicky náročné. Ale zase když vám někdo za vaši péči poděkuje a vy vidíte, že jste mu pomohla, potěší vás to a motivuje k další práci."

Také Kateřina se ve zdravotnictví našla, ačkoli do Mělníka zamířila hlavně kvůli příteli. „Chtěla jsem být s ním, proto jsem sem šla," přiznala slečna, která se chce přihlásit na studium oční optiky. Jejím největším snem je  však bílý lékařský plášť…

ANKETA - Jaký obor chcete studovat?

Lucka, 14 let
Chtěla bych jít na sociální činnost. Jsem ráda ve společnosti, ráda si povídám a chci pomáhat lidem. Co bude po studiích, to zatím nevím, tak daleko se nedívám. Každopádně  vím, že nejsem zrovna studijní typ.

Tereza, 14 let
Nejvíc mě láká cestovní ruch nebo obchodní akademie. Každopádně bych po maturitě ráda šla na vysokou školu. A co bych jednou chtěla dělat? Třeba překladatele nebo průvodce, láká mě totiž cestování. V současné době se učím japonsky, už umím dvě základní abecedy a teď se učím složité znaky.

Dominika, 14 let
Zajímá mě hotelnictví, gastronomie nebo turistický ruch, o nějakých větších podrobnostech jsem ale zatím neuvažovala. Všeobecně se dá říct, že se mi líbí obory, kde se učí cizí jazyky. A kdybych dělala cestovní ruch, mohla bych navíc poznávat jiné  země.

Tereza, 14 let
Zatím nemám vůbec představu, uvažuji proto o gymnáziu, to je takové všeobecné. Sice hraji tenis a chodím na aerobik, ale sportovní škola není nic pro mě. Počítám s tím, že  hlavní rozhodování přijde až po maturitě, kdy začnu přemýšlet, v jakém oboru se vlastně chci uplatnit.