Hnědá, zelená, žlutá i bílá vajíčka budou rozdávat o Velikonočním pondělí v kadlínském hospodářství Kavanových, které nese název U Gavottky. A ani jedno vajíčko přitom Andrea Kavanová ničím neobarví.

„Máme slepice, které snášejí čokoládově hnědá vajíčka, jiné zase zelená nebo žlutá,“ říká paní domu, která má k ruce dvě malé pomocnice. O sbírání vajíček se totiž s oblibou starají její dvě dcerky, čtyřletá Michalka a o rok starší Andulka.

„U nás slepice chodí snášet na několik míst, takže je to pro holky každý den takové malé dobrodružství. Kolikrát si jich ale vezmou víc, než poberou, takže často nějaké rozbijí. Když byly menší, nacpaly si vajíček plné kapsy a pak s tím upadly,“ směje se maminka, které v domácnosti pomáhá i třetí, téměř dospělá dcera Nikola.

Kavanovi mají na svém dvoře opravdu živo. Každý den tam pobíhá třináct dospělých koz s roztomilými kůzlátky, dvacet slepic s kohouty, kachny a husy. A nad zahradou se pase třiadvacetiletá kobyla Gavottka, podle které dostalo název i celé hospodářství.

Nikdo nemusí dlouho přemýšlet, na čem si Kavanovi o Velikonocích pochutnají. Jistě to bude kůzle na nějaký způsob. „S oblibou ho děláme na česneku s bramborovým knedlíkem nebo na smetaně,“ líčí Andrea Kavanová. Pro celou rodinu šikovná hospodyně napeče beránky a mazance, které k svátkům jara jasně patří.

V Kadlíně, kam se přestěhovali z nedalekého Bezna, hospodaří Kavanovi už sedm let.

Nejdříve chovali koně, ale nakonec si nechali už jen Gavottku. „Kvůli dětem jsem se začala zajímat o zdravější potraviny, abych jim nedávala jen jídlo, kde je spousta éček. Začala jsem vyrábět bylinkové sirupy, marmelády, kompoty a pořídili jsme si i první kozu,“ vzpomíná na začátky malé farmy maminka tří dětí.

Jedna koza se časem rozrostla na pořádné stádo, ke kterému přibyla prasátka, slepice, husy a kachny. A holky mají na mazlení ještě morčátka a samozřejmě hafany. „Časem jsme začali z kozího mléka vyrábět sýry, pro které si k nám jezdí i naši kamarádi,“ vypráví Andrea Kavanová a dodává, že vychlazené kozí mléko se nedá od toho kravského v podstatě ani rozeznat. To, že se mezi lidmi říká, že kozí mléko a výrobky z něho zapáchají a jsou hořké, považuje za stále žijící povídačku.

U Kavanů o Velikonocích nehledejte žádnou květinovou výzdobu. „Dříve jsem branku u domu zdobila zlatým deštěm, ale kozy to všechno sežerou,“ dodává s úsměvem hospodyně.