Prázdniny jsou dobou cestování a dovolených. Kvůli vysokým teplotám ovšem mnoho lidí omezilo aktivity, které by za jiných okolností rádi podnikli. S tímto názorem souhlasí i Kristýna Matějková z HistoryParku v Ledčicích, kde se mohou zájemci seznámit s prací archeologa, vyzkoušet si činnost v terénu i následné zpracování archeologických nálezů. „Návštěvníků bylo přes léto skutečně o něco méně, stále se ale pohybujeme v řádech tisíců. Chodí sem hlavně rodiče nebo prarodiče s dětmi. Připravený program zde měly na začátku července také příměstské tábory z okolí. Snažíme se, aby si zde každý našel to své. Pokud chce tedy někdo z rodičů raději zůstat ve stínu a dát si šálek kávy, do žádného programu ho nenutíme,“ zdůraznila Matějková.

O prázdninách prý lákala návštěvníky hlavně ukázka podvodní archeologie. Celoročním tahákem jsou prý ale terénní vykopávky. „Zájem vzbuzuje i detektorová plocha, kde návštěvníkům vysvětlujeme princip používání detektorů v archeologii. Lidé přijedou většinou hned ráno a odjíždí až po poledni. Nebo zde naopak zůstávají do konce zavírací doby, kdy už není takové vedro,“ zhodnotila Kristýna Matějková.

Rovněž dodala, že by si měli zájemci vymezit na připravený program něco mezi dvěma až čtyřmi hodinami.Podívat se na zámky a hrady chodí lidé naopak spíše dopoledne, pak už většinou míří k vodě. „Návštěvnost je samozřejmě ovlivněna ročním obdobím a počasím. Momentální horko zapůsobilo, že se jde někdo raději vykoupat než navštívit zámek. Týká se to zejména místních obyvatel i lidí z okolí Mělníka. Ti totiž vědí, že sem mohou přijít, až bude třeba horší počasí. Zájem je také určitě mezi turisty ze zahraničí, které sem vozí cestovní agentury. Jezdí sem přitom hodně skupin nejen z Evropy, ale i z Ameriky,“ uvedla Jitka Čvančarová ze zámku Mělník.

Návštěvníky přitom lákají na zámek i různými akcemi. Už dnes se tak třeba mohou zájemci zúčastnit prvního ročníku zámecké noci. Jedná se o netradiční prohlídku, která trvá od sedmi hodin večer až do jedné hodiny ráno. Její součástí prý budou i dobové postavy, hudba, výklad karet nebo ochutnávka vína.

Vysoké teploty mohou kromě lidí hůře snášet i zvířata. Své by o tom mohl povědět Luboš Tesař ze Zooparku Zelčín, což je malá zoo se zaměřením na domácí zvířata. V areálu si tak mohou návštěvníci pohladit a nakrmit třeba kozy, ovce, drůbež, ale i pštrosy a fjordské koně. „Žádné vážné problémy jsme tu ale letos neměli. Většina zvířat si jednoduše zaleze do stínu, venku pak zůstávají jenom někteří koně,“ podotkl Tesař. Kvůli horku mají přes léto mírně slabší denní návštěvnost, zároveň ale vzrostl počet ubytovaných lidí v hostinci, a to přibližně o patnáct procent. „Chodí k nám hlavně rodiny s dětmi, někteří z nich se pak ubytují v chatkách nebo karavanech v přilehlém kempu. Letos jsme zde také zaznamenali větší počet cizinců, a to hlavně z Itálie nebo Německa,“ upřesnil Tesař.Teplé počasí i vysokou návštěvnost si naopak nemůže vynachválit správce hradu Kokořín. Počet turistů horko prý kupodivu vůbec neovlivnilo. „Lidé sem nejspíše přišli s nadějí, že se v prostorách hradu zchladí. Jenže hrad, stejně jako každá jiná budova, část horka akumuluje, takže studenější tu možná byly tak akorát sklepy. Počet návštěvníků se přes prázdniny pohyboval okolo devatenácti tisíc, což je dokonce o něco více než v minulých letech,“ vypočítal situaci správce Jiří Látal.

Už v červnu sem prý pravidelně přijíždí hodně školních exkurzí, v září zase zájezdy se seniory. Během léta pak většinou navštíví hrad všichni od mladých párů po rodiny s dětmi. Ti si ale případné ubytování musejí hledat jinde, nejčastěji v okolních obcích.