Malá slavnost u základního kamene zahájila ve středu po poledni stavbu hráze, která má Hořín a jeho další části Brozánky, Vrbno a Zelčín chránit před nejméně padesátiletou vodou.

Náklady přesáhnou osmapadesát milionů, asi pětina částky přitom padne na stavbu hráze ještě v letošním roce. „Za příznivého počasí bychom měli být v cíli v dubnu příštího roku,“ uvedl hořínský starosta Petr Fous.

Většinu nákladů vesnice zaplatí z dotace ministerstva zemědělství. Místním podílem je sice pouhých pět procent, skoro tři miliony korun jsou ale pro malou vesnici značnou částkou. Kraj jí přispěje alespoň dvěma sty tisíci korun.

Na hráz čeká Hořín už přes sto let. Podle záměru z roku 1905 měla její stavba provázet už tehdejší budování laterálního kanálu. „Podle záznamů v kronikách na to ale odmítli místní sedláci půjčit povozy,“ poznamenal Petr Fous.

Hořín tak zůstal bez hráze. Po povodni v létě roku 2002, kdy hladina vody ve vesnici dosáhla výšky až pět a půl metru, byly škody skoro 460 milionů korun. Přestože hned v následujícím roce začaly práce na projektu, hráz zůstala jen snem. Na jaře roku 2006 se velká voda do vesnice vrátila a nechala za sebou škody za dalších sto milionů korun.

Když později stát našel na hořínskou hráz peníze, zastavily záměr spory mezi vesnicí a památkáři. Hořín stál o pevnou hráz, tu však památkáři odmítali, neboť vesnice leží v ochranném pásmu místního zámku. Navrhovali hráz mobilní. Později naštěstí stavbu betonové hráze schválili. Přispěl k tomu i záměr majitele hořínského zámku Jiřího Lobkowicze památku opravit. Bez hráze by totiž neměl šanci získat úvěr.