Do té doby budou velkoborečtí předškoláci trávit dny v náhradních prostorech, které dal školce k dispozici jeden z místních podnikatelů. Podle starosty Josefa Procházky jde o bývalý zemědělský objekt po rekonstrukci.

„Z hygienického a zdravotního hlediska je všechno ošetřené, dětem tam i vaří, mají své zázemí," popsal starosta s tím, že předškolákům se v dočasné školce líbí. Hlavně klukům. „Je to v těsné blízkosti vozového parku firmy, jezdí tam traktory a další zemědělské stroje. Děti si to užívají, chodí se na ně dívat. Líbí se jim tam," doplnil Josef Procházka.

Dva důvody rekonstrukce

K rozsáhlé opravě mateřské školy přistoupilo vedení obce ze dvou důvodů, ekonomického a zdravotního.

„Budova byla stará, z papundeklu, měla poškozené těsnění. Unikala spousta tepla," připomněl velkoborecký starosta s tím, že po opravě budou všechny obvodové stěny stejně jako okna nové a školka bude zateplená.

Ještě podstatnějším aspektem však byl pro Josefa Procházku i rodiče dětí azbest, který se v nemovitosti nacházel. „Asi před třemi lety tam hygienici měřili množství azbestu. Prošli jsme, ale byly to vysoké hodnoty," poznamenal. Zároveň dodal, že při rekonstrukci se stavební dělníci nejprve zaměřili na část se školní jídelnou. Poté, co bylo opět změřeno množství azbestu a ukázal se negativní výsledek, mohly opravy pokračovat i v hlavní části budovy.

Polovinu uhradí z dotace

Přestavba mateřské školy vyjde obec zhruba na šest milionů korun, více než polovinu této částky přitom uhradí dotace.

Ve školce se nedávno byli podívat i někteří rodiče, dorazili na vyzvání ředitelky, zda by nepomohli s úklidem prostor.