Soňa Holingerová ze Skupiny ČEZ Deníku objasnila, že šlo o důsledek poruchy na vedení vysokého napětí, k níž došlo krátce po jedenácté hodině. „Bez napětí se ocitlo na pět desítek distribučních trafostanic,“ uvedla. S tím, že do terénu okamžitě vyjeli pracovníci poruchových čet. „Dodávku elektřiny jsme kompletně obnovili ve 12.26 hodin,“ uvedla Holingerová.

Vzhledem k tomu, že „velký blackout“ – jak Deník zaslechl přímo v ulicích města – přišel v době oběda, potrápil především restaurační provozy. Nefunkční byly nejen třeba fritézy a další vybavení kuchyně, ale pohasly i pokladní systémy (ty však u některých provozovatelů mají záložní zdroj). To ostatně platilo i v obchodech, kde jsou na elektřině závislé třeba i váhy.

Školáci ale o jídlo nepřišli, řekla Deníku Kateřina Dietlová, vedoucí příspěvkové organizace Školní jídelna, jež má v Mělníku hned několik pracovišť. „Na takovou situaci jsme připraveni,“ konstatovala. Proud podle jejích slov vypadl kolem čtvrt na dvanáct – a uvařeno je již od jedenácté. Výdej pokrmů pak byl sice komplikovanější, ale vše se podařilo zvládnout. „Když nejdou výtahy, nosí se to ručně, nádobí nemyje myčka, ale myjí je lidé,“ konstatovala Dietlová. Něco podobného se podle jejích slov naštěstí nestává často. Protože se po hodině a půl dodávky obnovily, závěr směny už byl zase tradiční.

Nepotvrdily se ani obavy, že kvůli výpadku by mohli hromadně volat o pomoc lidé uvěznění ve výtazích. Na Mělnicku sice právě při takovém vyprošťování měli hasiči po poledni práci v Kralupech nad Vltavou – nešlo ale o nic mimořádného. Výjezdy středočeských hasičů ke stávkujícím zdvižím nejsou ničím neobvyklým. A jen během pátečního dopoledne takto zasahovali také v obci Podveky na Kutnohorsku a v Říčanech na Praze-východ.

Naprosto žádné dopady nemělo přerušení dodávek v mělnické nemocnici. „Výpadku jsme si všimli, ale vzhledem k tomu, že máme dieselagregáty, provozu se to absolutně nedotklo,“ sdělila Deníku mluvčí Linda Šefčíková. Potvrdila tak předchozí slova Zuzany Palounkové z ředitelství nemocnice, která uvedla, že díky náhradnímu zdroji nebylo třeba cokoli měnit či omezovat.