Podle správce objektu a kastelána Pavla Eclera připravuje Národní památkový ústav, který je majitelem zámku, v současné době projekty na několik menších i větších rekonstrukcí.

„Letos by snad konečně měly začít restaurátorské práce v interiéru hlavní budovy," poznamenal kastelán, „pokračovat bude další etapa obnovy parkových cest nebo třeba oprava spojovacího krčku severovýchodního křídla."

Vedle těchto menších akcí by se obnovy měla dočkat také studna v hospodářském dvoře, kterou v roce 2002 poškodila velká voda, nebo třeba nástupní molo u Pavilonu přátel přírody. Národní památkový ústav navíc plánuje i kompletní rekonstrukci domku zahradníka.

Obnova nátěrů i čištění koryta

„Chystáme také obnovu nátěrů a omítek i vyčištění koryta zdejšího potoka," připomněl Pavel Ecler a doplnil, že novinka čeká ty návštěvníky, kteří se zámeckým areálem budou chtít projet na kole. „Zvýšíme počet půjčovaných kol i stojanů na ně," vysvětlil.

Aktuálně nabízí veltruský zámek šest prohlídkových okruhů. Vedle cykloprohlídky jsou to vzdělávací okruh Aristokracie v severovýchodním křídle, výstava historických kočárů, projížďka parkem na koňském povoze, návštěva okrasného statku s oranžérií a novinka letošní sezony, výstava s názvem Míry, váhy, závaží na zámku vám ukáží. Ta zájemce seznámí nejen s historií měření a vážení, ale i se způsoby kontroly přesnosti měřidel a boje proti nepoctivým výrobcům a obchodníkům.

Reformy za Marie Terezie

„Věnuje se zejména období reforem měrných jednotek císařovny Marie Terezie a jejího syna Josefa II., na jejichž přípravě se zřejmě podílel i tehdejší vlastník veltruského zámku, hrabě Rudolf Chotek," přiblížil Pavel Ecler.

Do Veltrus se loni přijelo podívat bezmála čtrnáct tisíc platících návštěvníků, další lidé si pak prohlédli přilehlý park nebo se účastnili akcí bez vstupného.