Sedmačtyřicetiletý Josef Mošna z Horních Počapel působil posledních třináct let jako městský strážník v Neratovicích. Dvaadvacetiletá Lucie Jandová z Veltrus má za sebou veřejnoprávní školu.

Společně teď dohlížejí nad městem, které už v minulosti městskou policii mělo. Přesto zatím nejsou místní lidé na jejich přítomnost zvyklí.

Za první dva měsíce řešili veltruští strážníci pětatřicet dopravních přestupků řidičů. Podle vrchního strážníka Josefa Mošny šlo především o stání aut na místech, kde to zakazují značky.

Na obou stranách Palackého ulice vozy stát nesmějí, protože by tam v době rekonstrukce centra města překážely technice. „Většinou to zatím řešíme domluvou," poznamenal Josef Mošna a připomněl, že k přestupkům dochází zejména v nákupních špičkách, kdy ale řidiči bez potíží najdou volná parkovací místa v postranních ulicích.

Městští strážníci budou také měřit rychlost. Dostali nový radar, který bude hlídat rychlost projíždějících aut nejen ve Veltrusech, ale také v blízké Zlosyni nebo Nové Vsi.

Přímo ve městě mohou řidiči potkat strážníky s přenosným radarem na silnici druhé třídy 101 mezi čerpací stanicí a odbočkou na Všestudy, kde je dlouhá rovina svádějící k příliš rychlé jízdě. Vede přitom kolem zahradnictví nebo nové čtvrti plné domů. Měřit se má i na místních silnicích v jedenácti ulicích, Palackého, Riegrově, Žižkově, Šafaříkově, Komenského, Josefa Dvořáka, Jiráskově, Maršála Rybalka, Pražské, Nové nebo V Cihelnách.

„Naší úlohou není šikanovat řidiče, ale přispět ke klidnější a bezpečnější dopravě ve městě," připomněla Lucie Jandová. Než začne radar měřit naostro, chtějí strážníci nabídnou řidičům možnost ověřit si, zda jsou tachometry jejich vozů nastavené správně.

Za dva měsíce na jaře letošního roku řešili veltruští strážníci i sedm případů narušování veřejného pořádku. S místními bezdomovci. Městská vyhláška sice zakazuje popíjení alkoholu na veřejnosti po celém městě, skupinu bezdomovců, kteří se v minulosti scházeli u nádraží v Kralupech nad Vltavou, to ale příliš nezajímá. S lahvemi piva opouštějí město až ve chvíli, kdy je hlídka vykáže.

Před letními prázdninami dohlíželi Josef Mošna a Lucie Jandová v každém všedním dni na bezpečnou cestu dětí do školy, především u autobusové zastávky u hřiště, která je v době rekonstrukce centra ve městě jediná. „Převáděli jsme tam školáky přes přechod, na který tam dříve řidiči nebyli zvyklí," doplnila Lucie Jandová.

Díky veltruským strážníkům se na přelomu jara a léta vrátili domů i čtyři toulaví psi, které odchytil Josef Mošna. Má na to totiž nezbytné zkoušky a s prací s odchytovou tyčí má bohaté zkušenosti. „Zatím patřili všichni tuláci místním chovatelům, pokud by šlo o zvíře, které nemá žádné zázemí, vezli bychom ho do kralupského útulku na Hrombabě," vysvětlil vrchní strážník.

Veltruští strážníci mají pohyblivou pracovní dobu, během které se vedle dohledu nad silničním provozem zaměřují i na zahrádkářskou kolonii, dětská hřiště, kemp, hřbitov i další místa. Často jsou také na stavbě, v niž se změnilo celé centrum města. Opakovaně kontrolují i místní hospody, zda tam nepopíjejí nezletilí hosté.