Krajský úřad informoval, že během dne také společně s velvyslancem Jevhenem Petrovičem Perebyjnisem podepsala memorandum o stotisícovém finančním daru kraje oblastem západní Ukrajiny zle postiženým povodněmi. Shodou okolností k tomu došlo zrovna ve městě u soutoku Labe s Vltavou, jež má s povodněmi samo zkušenost. Setkala se dále s předkladateli úspěšných projektů, které získaly peníze na uskutečnění v rámci participativního rozpočtu kraje.

A také předala monitory dechu novorozenců, věnované krajem mělnické nemocnici prostřednictvím Nadace Křižovatka. Nakonec nechyběla ani na náměstí, kde zástupci Středočeské centrály cestovního ruchu v rámci svého turné nabízeli tipy pro výlety po středních Čechách.

Ilustrační foto.
Kraj chystá revoluci v placení: vlastní středočeský portál

Střední Čechy začaly s participativním rozpočtem jako první

Tradiční setkání v rámci „mobilní kanceláře“ – tentokrát neobvykle nikoli pod střechou, ale na čerstvém vzduchu – mělo i tradiční témata. Příchozí, mezi nimiž měli významné zastoupení starostové či představitelé organizací a spolků, se zajímali především o opravy silnic a o možnost získání dotací na obecní projekty. „K diskusnímu stolu jich přišla v průběhu dne více než desítka,“ informoval na svém webu krajský úřad.

Upřesnil také, že po podpisu memoranda se hejtmanka setkala s Andreou Väterovou, jež do participativního rozpočtu úspěšně navrhla projekt Rodinného sportovního a relaxačního centra Mělník, který získá z rozpočtu kraje 395 tisíc korun, a se starostou Janem Čermákem (nez.), jenž uspěl s námětem Bezpečná cesta k nádraží v obci Nebužely za 385 416 Kč. „Středočeský kraj byl vůbec prvním krajem, který se do participativního rozpočtu pustil,“ pochválila hejtmanka, že se vše podařilo zorganizovat – a nyní přichází čas na realizaci jednotlivých projektů. Ty navrhovali nejen aktivní občané, ale i radnice, organizace či spolky.

Ilustrační foto.
Do škol v kraji denně půjde čtvrt milionu mladých lidí