Podle postřižínské starostky Jany Motyčkové místní lidé volili z pěti variant znaku, navržených heraldikem. Favorita by měli už ve středu schvalovat zastupitelé.

Na znaku jsou bílé nůžky, ze kterých název vesnice vychází. „Nůžky jsou pro Postřižín typické, jen jsme debatovali, zda jde o nůžky na stříhání ovcí, nebo název obce vycházel z pohanského zvyku, podle kterého se chlapcům v době, kdy se z nich stávali muži, postříhávaly vlásky. Nakonec jsou na navrhovaném znaku spíš nůžky krejčovské, které jsou na pohled hezčí," vysvětlila starostka. Vedle nůžek zahrnuje znak, ze kterého bude vycházet i vlajka, ještě místní kopec Špičák v zelené barvě.

Postřižín byl ještě před osmi lety vesnicí plnou seniorů. Dnes je tam věkový průměr obyvatel čtyřiatřicet let. Vesnice se totiž zalíbila developerům a stále se tam staví nové domy. „Rodí se u nás ročně dvacet dětí," připomněla starostka.

A zatímco před osmi lety byl Postřižín domovem tří set padesáti lidí, teď jich je sedm set padesát. „Spíš tisíc, řada lidé však u nás není hlášena k pobytu, je to škoda, přicházíme tím o peníze od státu, které potřebujeme," poznamenala Jana Motyčková.

ROZHOVOR SE STAROSTKOU OBCE: 

Dva zásadní projekty má před sebou vesnice, která v sobotu na místním hřišti slavila devět set šedesát let. Stavba kanalizace ve staré zástavbě by podle starostky Jany Motyčkové měla začít už na jaře příštího roku.
Jak jste na stavbu kanalizace připraveni?
Máme hotový projekt i stavební povolení, čekáme už jen na stavební povolení k přípojkám k nemovitostem. Pak může následovat výběrové řízení, se kterým nám pomůže zkušená firma.

Jak nákladný záměr zaplatíte?
Ze svého. Nic jiného nám nezbývá, zkoušeli jsme sice dotace, ale neuspěli jsme. Kanalizace byla lidem ze staré zástavby slibována už dlouho, posledních šest let na ni vesnice šetřila.

Zahrnuje projekt i čistírnu odpadních vod?
Jsou tu dokonce dvě čističky, protože nové části obce už kanalizaci mají. Obě jsou sice malé, u jedné z nich ale navýší developer, který u nás pokračuje v další výstavbě, kapacitu tak, že bude stačit i pro starou zástavbu.
Dalším plánem je stavba školky, která v Postřižíně schází. Jak to řeší rodiče malých dětí?
Nemají to snadné, vozí děti do školek v širokém okolí, kde je ale v posledních letech málo volných míst. S úžickou školkou máme dohodu, že přijímá naše předškoláky.

V jaké fázi jsou přípravy na stavbu vlastní školky?
Letos jsme na stavbu školky koupili pozemky za dva a čtvrt milionu korun, hotová je i projektová dokumentace k podání žádosti o stavební povolení, peníze ale nemáme. Budeme se ucházet o dotace. Je škoda, že developeři, kteří staví stále nové domy, nemusejí spolu se svými projekty řešit i školku a školu pro děti nových obyvatel.

A kam jezdí školáci z Postřižína za vzděláním?
Dnes je u nás sedmdesát dětí školního věku a během pěti let jich bude sto třicet. Jezdí do školy v Odoleně Vodě, tam už ale také začíná být málo míst. Snažíme se to předem řešit, kralupské školy prý mají volné kapacity. Od nás je to asi osm kilometrů a jezdí tam pražská integrovaná doprava.

Jana Motyčková: pochází z Kralup nad Vltavu, v Postřižíně je doma posledních sedm let. Už rok poté, co se tam s manželem a dvěma syny nastěhovali, byla místní zastupitelkou, teď je inženýrka chemie starostkou vesnice. Ve volném čase se věnuje dětem, už patnáct let se podílí na vedení kralupského plaveckého oddílu.