Nakonec se ale počasí umoudřilo a stavba, která měla původně stát více než dvacet milionů korun, mohla na jaře začít. Uzavírky sice občanům ztrpčovaly život, starosta Tišic Pavel Končel však přístup místních chválí, žádné velké kritiky se nedočkal. Možná i proto, že budování kanalizace nakonec obec stálo méně, než se čekalo.

„Finální částka se vyšplhala na necelých šestnáct milionů korun," potvrdil asi pětimilionovou úsporu, za kterou stojí zejména fakt, že nebylo nutné po stavbě opravit silnici v celé její šířce. „Navíc se při konečném zaměření přišlo na to, že některé trasy byly kratší, než jsme očekávali, díky tomu také došlo k úsporám," připomněl starosta.

Závěrečné vyúčtování sice ještě není hotové, přesto je už možné říci, že Tišice díky dotacím od kraje a státu zaplatí pouze asi třetinu celkových nákladů za stavbu kanalizace, tuto částku by přitom mohly pokrýt z peněz, které měly předem naspořené. Na variantu zadlužení obce bankovním úvěrem tak nedojde.

Nový kabát pro sál

Kromě Boleslavské ulice se v létě pilně pracovalo také v těsné blízkosti fotbalového hřiště, kde stojí společenský sál. Ten dostal díky dotaci nový kabát i střechu. „Nechali jsme zateplit okna, na střeše je nová krytina a je také zateplená, stejně tak obvodové stěny," popsal Pavel Končel.

V sále se konají zábavy a plesy, škola tam mívá vánoční besídku, trénují tam stolní tenisté a místní nadšenci tam přes zimu závodí s dálkově ovládanými autíčky. Interiér teď čeká ještě zbroušení a napuštění parket nebo nová výmalba. A sál bude jako nový.

Na nové prostory se mohou těšit také předškoláci, v areálu školky totiž v těchto dnech pokračuje výstavba nové třídy pro až pětadvacet dalších dětí. Nebo pro čtrnáct, snížení kapacity totiž nastane v případě, že do třídy budou docházet děti s vadou řeči.

Třída pro děti s vadou řeči

„Naším záměrem je logopedická třída, všechno k tomu směřujeme," potvrdil tišický starosta, který už má plán i pro případ, že se počet malých dětí v obci sníží a předškolákům budou stačit současné prostory. „V takovém případě by v nové třídě mohl vzniknout denní stacionář pro seniory. A také by ty prostory mohly využívat místní spolky ke svým schůzím," doplnil.

To je ovšem zatím hudba budoucnosti. Mnohem pravděpodobnější je výstavba tělocvičny u místní základní školy, která dětem i učitelům chybí. Začne se však postupně, nejdříve v areálu tišické školy vyroste venkovní hřiště. Důvod je prostý – peníze.

„Kraj chce v příštím roce podporovat mateřské a základní školy a jejich tělovýchovná zařízení. Rozhodli jsme se proto připravit projekt pro venkovní hřiště, které by se v následujících letech, až budou k dispozici další peníze, mohlo obestavět, a vznikla by tak samostatně stojící tělocvična," vysvětlil Pavel Končel. „V tuto chvíli ale nedokážu říct, kdy se tak stane. Je pravděpodobné, že cena za celou stavbu se bude pohybovat v podobných částkách jako za kanalizaci. A to bez dotací nezvládneme," uzavřel.