Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Většina firem nekuřákům žádné bonusy nenabízí

Mělnicko - Ve středu začal platit zákaz kouření v hospodách a barech, na autobusových zastávkách a dalších místech. Kouření na pracovištích zatím v Česku zákon nezatrhnul. Záleží na benevolentnosti majitelů firem a zásadách, které pro své zaměstnance stanoví.

2.6.2017
SDÍLEJ:

Kouření. Ilustrační foto. Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE/Frank May

Zaměstnavatelé ve středních Čechách se shodují, že při přijímacím řízení nepatří k obecným zvyklostem zjišťovat, zda je uchazeč o pracovní pozici kuřák, nebo nikoli. Potvrdila to Šárka Mašková, personální manažerka firmy Magna Exteriors v Nymburce, podle které se prověřuje pouze zdravotní způsobilost uchazeče.

Stejné zkušenosti má boleslavská společnost Škoda auto. „Otázky k tématu kouření během výběrového řízení kandidátům nepokládáme," řekl mluvčí Zdeněk Štěpánek.

Ani bonusy nabízené firmami nekuřákům nejsou standardní záležitostí.

Nymburská firma Magna si ale nekuřáky hýčká a připravuje v Česku ojedinělý bonusový systém, který bude zároveň motivovat kuřáky k omezení jejich nešvaru.

„Každého zaměstnance, který v pracovní době nekouří, odměníme měsíčně pěti sty korunami," řekla Šárka Mašková.

Společnost Unipetrol, která má provozy i v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku, o zavedení určitých benefitů pro nekuřáky zatím pouze uvažuje, jak potvrdil Michal Chmiel, personální ředitel skupiny Unipetrol.

To Škoda auta nabízí pomoc při odvykání a finanční příspěvek na firemní preventivní program Odvykání kouření.

Většina zaměstnavatelů má pro kuřáky vyhrazené prostory, kde si mohou zapálit. Ovšem pouze v rámci zákonných přestávek. Některé firmy navíc umožňují takzvanou kouřovou přestávku. Tu ale zaměstnanec musí mít povolenou od nadřízeného.

„Tento čas sice evidujeme, ale pracovník si dobu napracovat nemusí," upřesnila Mašková z firmy Magna.

Michal Chmiel z Unipetrolu vysvětluje, že kouření nesmí v žádném případě ovlivnit výkon zaměstnance. Nezbytné je rovněž dodržovat bezpečnostní opatření. „Zabýváme se rafinací ropy a výrobou petrochemických produktů, proto dbáme na dodržování přísných bezpečnostních pravidel. V našich výrobních závodech platí zákaz požívání návykových látek. Kouření je povoleno pouze ve vymezených prostorách. V administrativních budovách jsou zřízeny kuřárny a v otevřeném prostoru jsou označeny takzvané kuřácké zóny. Mimo tato místa je kouření striktně zakázáno," sdělil personální ředitel skupiny Unipetrol.

Po zavedení protikuřáckého zákona to budou mít těžší například policisté.

„V souvislosti s přijetím nového protikuřáckého zákona se stávají všechny naše budovy ve Středočeském kraji nekuřáckými," upozornila policejní mluvčí Petra Potočná.

Například v Nymburce mají policisté možnosti jít si zakouřit na uzavřený dvůr, kam nemá veřejnost přístup. Potočná připomněla, že policisté v uniformách nesmí být nikdy a nikde viděni při výkonu služby při jídle, pití ani kouření.

Rozdílné postoje ke kuřákům pak mají i nemocnice. Například nymburská od středy zakázala kouření v celém areálu, a to včetně venkovních prostor. Zaměstnanci to zatím řeší tak, že se na kuřácké chvilky scházejí u vrátek u zadního vchodu. Už teď ale vědí, že to není dlouhodobé řešení.

To boleslavská nemocnice je ke kuřákům mnohem tolerantnější. Vyhrazené venkovní prostory pro kuřáky tam zůstávají i nadále beze změn.

Autor: Ivana Šmejdová, Miroslav Jilemnický, Pavla Franzkiová

Souhlasíte se zákazem kouření v restauracích?

ANO

2024 hlasů

NE

1847 hlasů

Hlasovalo: 3871

2.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Kam na Mělnicku za zábavou? Vyberte si!

Ilustrační snímek.

KRÁTCE: Komise míří za voliči domů

KRÁTCE: Spisovatel Robert Fulghum se vrací do Čech

Mělnicko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

V dospělosti bude strom ročně zásobit kyslíkem dva lidi

Kralupy – Děti z lesní školky Kulíšek si zasadily svůj první strom. Výsadba proběhla v parku Velvarka v kralupské ulici Generála Klapálka ve spolupráci s Ekologickým centrem a místním svazem ochránců přírody, v rámci projektu Kralupy – čisté město. 

Do voleb jdou saunový mistr, zámečník i lékař

Mělnicko – Ve středních Čechách kandiduje do pátečních a sobotních voleb do poslanecké sněmovny 26 stran, hnutí a subjektů.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení