Plavci, kteří v horkých letních dnech leží u vody, si musejí své věci na dekách sami hlídat. Skříňkami na cennosti jsou vybavena pouze koupaliště v Mělníku, Kralupech nad Vltavou a Neratovicích. Jízdní kola, na kterých k plovárnám míří mnoho návštěvníků, je možné dát do úschovny jen v Mělníku.

Podle provozovatele mělnického koupaliště Antonína Davida jsou v areálu hlídané trezory. Návštěvníci si tam mohou za pouhou desetikorunu schovat cennosti, elektroniku i oblečení nebo si nechat v úschově bicykly. „K žádné krádeži u nás ještě nedošlo. Pokud by se něco ztratilo ze skříněk, tak za to samozřejmě ručíme," říká Antonín David. Nechají-li si návštěvníci kola zamčená u plotu, nesou za ně sami odpovědnost.

Ve Mšeně je podle tajemnice místní radnice Miluše Flíglové absence úschoven na koupališti způsobena snahou zachovat původní vzhled historické budovy městských lázní.

,,Byla postavena ve třicátých letech ve stylu art deco a tehdy tu žádné úschovny nebyly. Areál koupaliště je malý, není tu na to prostor a do vzhledu památkově chráněné budovy zasáhnout nemůžeme," vysvětluje Miluše Flíglová. Cyklisté si na mšenském koupališti mohou zamknout svá kola u stojanu, cennosti jim pohlídají v pokladně.

Ani v Želízích si nemohou návštěvníci zamknout své věci do skříněk. A cyklistům musejí stačit stojany na kola.

Návštěvníci nenajdou trezory ani kolárnu i na cítovském koupališti. ,,Kola hlídá správce, místní si je většinou nezamykají," říká referentka obecního úřadu Hana Vaňková, která má na starosti kvalitu vody na koupališti. Obec zatím neplánuje úschovny vybudovat. „Stává se, že dojde ke ztrátě šperku při pohybu v bazénu. S případem krádeže jsme se letos ani loni nesetkali," ujišťuje Hana Vaňková.

Na koupališti v Kralupech nad Vltavou sice podle manažera Luboše Šudy kolárnu mají, lidé si tam ale své bicykly mohou odložit jen na vlastní zodpovědnost. Ke krádežím už tam přitom v minulosti došlo.

Plavci mají možnost využívat malé skříňky na uložení cenností. „Záloha na klíček je sto korun. Sedí tam dozor, který skříňky stále hlídá," popisuje Luboš Šuda.

U vrátnice neratovického koupaliště jsou k dispozici skříňky na osobní věci. Půjčení klíčku stojí desetikorunu. Kolo si návštěvníci mohou dát do stojanu a zamknout.

Přírodní koupaliště v Konětopech má vlastní sociální zařízení i převlékárny. Osobní věci si však lidé musejí pohlídat sami. Ani za kola u stojanů provozovatelé neručí.

JANA PROCHÁZKOVÁ