„Centralizujeme tam většinu pacientů s onemocněním covid-19. Na ostatních odděleních vyčleňujeme izolační lůžka podle aktuální potřeby. Pro pacienty s klinicky těžším průběhem jsou určena lůžka na JIP i ARO,“ uvedla Plutnarová a připomněla, že nemocnice se stále udržuje v plném provozu pro běžné pacienty, kterých je výrazná většina.

V uplynulém týdnu sice počet covidových pacientů hospitalizovaných v Mělníku kolísal, podle mluvčí nemocnice to však přímo nesouvisí s množstvím potvrzených nákaz v regionu. „Číslo se velmi dynamicky mění, a to i během jednoho dne, neboť pacienti nejen přicházejí, ale rovněž v dobrém klinickém stavu nemocnici opouštějí,“ připomněla Petra Plutnarová a doplnila, že v předchozím týdnu bylo ve vážném stavu osm až čtrnáct procent pacientů z celkového počtu.

Podle včerejších dat středočeské krajské hygienické stanice přibylo na Mělnicku za 24 hodin nově čtyřiačtyřicet lidí s pozitivním testem na covid-19.

Jsou přitom okresy, které jsou na tom výrazně hůř. Na sousedním Mladoboleslavsku byl za shodnou dobu nárůst 93 lidí s potvrzenou nákazou. Ve středních Čechách šlo o druhý nejvyšší přírůstek. Hůř na tom bylo pouze Příbramsko se 117 nově nemocnými.

Příbramská nemocnice už se blíží k naplnění kapacity covidových lůžek a připravuje omezení operační péče. V mladoboleslavská Klaudiánově nemocnici zatím kapacita naplněna není. V nemocnici vytvořili covidové zázemí z rehabilitačního oddělení, kde pacientům s lehčím průběhem nemoci slouží devětadvacet lůžek. „Lidé trpící těžkým průběhem onemocnění jsou hos-pitalizováni na ARO, na plicním či JIP,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Hana Kopalová.