Vichřice, která se minulý týden ve čtvrtek prohnala Mělnickem, způsobila statisícové škody. Největší ztráty počítají lesníci.

Vedoucí společnosti Lesy Řepín Jaromír Kratochvíl řekl, že dosavadní odhad ukazuje na asi tisíc metrů krychlových zničeného dřeva. Silný vítr ničil převážně duby a smrky. „Hlavně smrkové polomy se musejí urychleně zlikvidovat, jinak hrozí napadaní kůrovcem. Poničené dřevo se využije jako palivo či poputuje do papíren,“ vysvětlil Kratochvíl.

Zaměstanci společnosti mají stále plné ruce práce, následky větrné smrště budou likvidovat ještě několik týdnů.
Podobně postižené byly také lesy na Mšensku, kde škody mohou vyšplhat až na dvě stě tisíc korun. „Jsou zničené převážně listnané stromy,“ uvedl správce Městských lesů Mšeno Václav Zajpt, který poukázal také na potíže při jejich odklízení. „Je to pro nás náročné, protože stromy napadaly do roklí a také často zatarasily cesty pro svážky,“ dodal Zajpt.

Starostové ztráty teprve počítají
Obce v mělnickém regionu většinou zatím škody teprve sčítají. Podle průzkumu Deníku ale většina z nich odhaduje škody na majetku v řádech desítek tisíc korun.

Jako například v Kralupech nad Vltavou. Podle mluvčí kralupské radnice Lenky Moravcové zatím celkové škody vyčísleny nemají. Nejvíce ale byla poničena střecha jednoho z obecních domů. „Na budově areálu ve Strachově je škoda za dvacet pět tisíc korun. Uletěla tam střecha,“ uvedla mluvčí.

V Mělníku je to obdobné. Kromě popadaných a ulámaných stromů tam ale vítr jinou pohromu nezanechal. Vedoucí odboru životního prostředí Ctirad Mikeš ale poukázal na to, že je třeba vyčlenit z městské kasy 350 tisíc korun na odhalení stavu všech stromů v Mělníku. A to především kvůli bezpečnosti obyvatel.

Lužec škody nemá, přesto zaplatí
V Lužci nad Vltavou zaplatí obec dvacet pět tisíc korun. A to i přesto, že na obecním majetku žádné škody vichr nezpůsobil. „Je to částka, která vychází z režijních nákladů například na pohonné hmoty či mzdy pracovníků obce, kteří odklízeli popadané stromy,“ vysvětlil výši částky starosta obce Štěpán Rampas.

K zemi padly dvě chráněné lípy
Vichřice ale nezpůsobila jen peněžní ztráty. Například ve Stránce u Mšena přišli obyvatelé během chvíle o dvě cenné lípy, které tam rostly tři sta let. „Takovou smršť u nás nepamatujeme,“ líčil den poté starosta Stránky Štefan Dvorščík.

Na letní bouřku, kterou doprovázel silný vítr, lidé jen tak nezapomenou. Zanechala po sobě hotovou zkázu.
Vzduchem létaly větve ze stromů a silný vítr vyvracel stromy i s kořeny. Na některých místech nemohly jezdit vlaky, poničené byly střechy domů a na dvou místech hořely elektrické kabely.

Obyvatelé mnoha obcí na Mělnicku zůstali bez proudu. V některých částech regionu, například ve Všetatech, Lobči či v Byšicích, se lidé museli bez elektřiny obejít ještě v pátek.

JIŘÍ ŘÍHA, GABRIELA BENEŠOVÁ