O desítky hektolitrů vody více by mohlo o víkendu proudit v obou velkých řekách na Mělnicku, Labi i Vltavě. Meteorologové totiž varují před silnějšími bouřkami a vytrvalým deštěm.

Výraznějšími srážkami by podle odborníků z Českého hydrometerologického ústavu mohly hladiny řek dosáhnout prvního, ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. První stupeň vodohospodáři hlásí stále ve Vraňanech, kde se drží už přes týden.

Vedoucí jezu v Dolních Beřkovicích Jan Smola uvedl, že by podle předpovědí mělo napršet dvacet milimetrů a při bouřkách až padesát milimetrů vody. A to hlavně v severních Čechách.

„Pokud by se ale bouřková činnost a oblačnost přesunula na střední Čechy, mohlo by Labe opět dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity,“ uvedl Smola a připomněl, že s pozvolným poklesem hladiny mohou zahýbat právě vytrvalé deště.

Uzavření plavby na Labi prý zatím nehrozí. „V současné době se hladina řeky pohybuje okolo 380 centimetrů a plavbu zavíráme až při 450 centimetrech,“ vysvětlil vedoucí jezu.

Hladinu Labe v Mělníku pozorují také městští strážníci, kteří mají na starost varovný a výstražný systém ochrany před velkou vodou. „Sledujeme nejen hladinu, ale i břehy, aby se na nich neobjevovaly černé skládky nebo vraky aut, které by mohla velká voda spláchnout,“ uvedl ředitel městské policie Ladislav Hošmánek, který je současně i členem povodňové komise.

Ta v čele se starostou města zasedala na začátku týdne, kdy hladina Labe překročila o více než sedmdesát centimetrů hranici bdělosti, tedy první povodňový stupeň.

„Došlo naštěstí jen k částečnému zaplavení příjezdové cesty na Hadíku a v Rybářích, obyvatelé domů nebyli ohroženi,“ popsal poslední zvýšení hladiny řeky v Mělníku Hošmánek.