Poté, co se z vily na sklonku minulého roku odstěhovala knihovna, jsou prostory prázdné. Město už má stavební povolení k opravám. „Nyní se chystá výběrové řízení, ze kterého také vzejde finální cena. Především se bude kompletně měnit elektroinstalace a dojde k drobným stavebním úpravám tak, aby se vila co nejvíce podobala původnímu stavu,“ řekl místostarosta města Milan Schweigstill (Máme rádi Mělník). Město počítá, že by se s cenou nakonec mohlo vejít do deseti milionů.

Termín rekonstrukce zatím radnice nezná. V rozpočtu s ní ale počítá a zároveň zkouší, zda by nemohla získat dotaci. „Protože se nové dotační období teprve formuje, tak je možné, že hledání financí akci mírně zpozdí,“ vysvětlil místostarosta. Pokud by město mohlo žádat o dotaci, bude s opravou vyčkávat, jinak by totiž peníze musely jít z mělnické rozpočtové rezervy.

Po rekonstrukci by se do okrové vily v Husově ulici měla nastěhovat základní umělecká škola. „Kromě zázemí pro pedagogy a menších učeben tam jsou i dvě velké místnosti, jedna z nich bude sloužit i jako malý hudební sál pro koncerty a z druhé vznikne výtvarný ateliér,“ popsal Schweigstill.

Umělecká škola dosud sídlí ve dvou historických budovách v centru města, v Palackého ulici, kde se vyučuje hudební a taneční obor, a Na Vyhlídce, kde má zázemí hudební a výtvarný obor.

Knihovna, která ve vile sídlila čtyřicet let, našla nové útočiště v Domě služeb na náměstí Karla IV., kde obývá celé jedno patro.

Neogotická vila z poslední třetiny 19. století vlastně sestává ze dvou objektů. Stavbu si dal postavit mělnický okresní tajemník František Vinkler podle projektu architekta Aloise Filcíka. Nejdříve byl v roce 1876 postaven dům čp. 41 a o deset let později i druhý s čp. 40.

Jak se později ukázalo, Vinkler vilu postavil z odcizených peněz, které vzal ze záložny, kde byl pokladníkem. I proto nějakou dobu místní říkali vile Kradlovka. Rozsudku za rozsáhlou zpronevěru se Vinkler už nedožil. Jeho působení nepřežila ani hospodářská záložna. V Mělníku stihl založit divadelní soubor, starostovat Sokolu nebo zorganizovat národní pouť na Říp.