Přibližně za tři týdny se na Mělnicku začne pít burčák od místních vinařů. Oblíbený pěnivý nápoj totiž nesmí chybět na tradičním mělnickém vinobraní, které je naplánováno na třetí zářijový víkend.

Mělničtí vinaři letos měli plné ruce práce, aby hrozny udrželi v dobrém stavu. Potvrzuje to vedoucí vinařství na Školním statku v Mělníku Vojtěch Kušina.

„Letošní rok je opravdu problematičtější kvůli většímu výskytu chorob vinné révy. Na některých odrůdách nás trochu zlobí padlí révové a vlhké počasí s sebou přineslo i plíseň révovou," připomíná vedoucí vinařství, podle něhož situaci na vinicích mohli zachránit včasné zelené práce a postřiky, kterých se aplikovalo sedm až osm.

„Pokud vinař provedl tyto práce včas, révu by měl mít zdravou. My máme pěkné odrůdy Müller Thurgau, svatovavřinecké i ryzlinky."
Problém letos nepřinesly pouze choroby, ale i jarní mrazík, který udeřil na konci dubna. „Naměřili jsme až šest stupňů pod nulou, takže část vinic vymrzla. Čekali jsme, co bude dál a jak keře obrazí," doplňuje Vojtěch Kušina, který chce hrozny na burčák začít sklízet zhruba deset dní před vinobraním. Bude hlavně 
z müllera.

Ze stejné odrůdy bude první burčák vyrábět i mělnický vinař Luděk Vondrák, který podle zralosti hroznů přidá i Modrý Portugal.
Ani vinař z Mlazic se ovšem bez řady postřiků neobešel. Zrovna včera aplikoval poslední postřik na pozdních odrůdách.

„Dost pršelo, takže jsou hrozny větší než v loňském roce. V tuhle dobu byly tak poloviční. Kvůli tomu, že bylo letos vody dost, také hodně řádily houbové choroby, takže jsme to měli náročnější po stránce chemického ošetření," vysvětluje Luděk Vondrák.

Do sklizně by vinaři uvítali slunečné počasí bez dešťů, které by kvalitu hroznů mohly ještě negativně ovlivnit.