Drobnější újmu na některých keřích dubnové mrazíky přece jen způsobily. „Není to nijak zásadní, vyčíslovat to v tuto chvíli nebudeme. Ale nic to nemění na tom, že úroda bude letos velmi dobrá,“ řekl další z mělnických vinařů Vilém Kraus.

Podle Krušiny zasáhly zmíněné mrazíky zhruba patnáct až dvacet procent révy. „Týká se to především těch částí vinic, které jsou v údolí a kam jarní mráz, jak my říkáme, z kopců steče dolů. Stále prosazujeme, aby byly zachovány právě ty vinice, které jsou na vyvýšených místech. Těch se ani letos mráz nedotkl,“ uvedl Krušina.

Ztráty čtvrtiny úrody kvůli jarním mrazům odhaduje i Robert Žára z mělnického vinařství Bettina Lobkowicz. Na kvalitě hroznů a pak i vína by se ale podle něho ledové jaro podepsat nemělo.

„Pro kvalitu je rozhodující až konec srpna a září, tedy období dozrávání, kdy dochází i k tvorbě cukru,“ připomněl mělnický vinař Žára.Definitivně vyhráno tak ještě mělničtí vinaři nemají. Stávající vlhké počasí nahrává možnosti napadení vinic plísněmi.

„Střídání teplot vinné révě nevadí, problémem jsou spíš teplé dny s vysokou vlhkostí, kdy rostliny ohrožují plísňové choroby,“ řekl Žára.

„Proti tomu máme samozřejmě naše víno ošetřeno,“ shodují se všichni tři mělničtí vinaři. „Je potřeba použít příslušné postřiky, které jsou sice velmi drahé, ale vyplatí se to,“ říká zkušený sklepmistr Kušina.

Obava panuje především z choroby, která se nazývá padlí révy. Je způsobována speciální houbou a vína z infikovaných hroznů mají nižší obsah aromatických látek a cukrů, červená vína obsahují méně barviv. Obecně ztrácejí svoji kvalitu. „Právě před touto chorobou a dalšími druhy plísní je potřeba teď naše vinice chránit,“ tvrdí Krušina.

Kterým druhům se daří zatím nejvíce? Podle oslovených vinařů by se výborná úroda mohla týkat zejména ryzlinků a müllerů. „A skvěle vypadají také odrůdy červeného vína,“ doplnil Krušina.

Ceny vína na Mělnicku by podle Žáry neměly letošní ztráty zvednout.

„Jarní mrazy se na ceně asi podepíší především na Moravě, kde nejsou na podobné výkyvy zvyklí. My v Čechách, tedy alespoň tady na Mělnicku, máme ztráty kvůli mrazům bohužel téměř pravidelně,“ poznamenal Žára.

Daří se i révě na jediné boleslavské vinici, která před třemi lety vznikla na svahu nad Ptáckou ulicí nad Podstupenským pramenem.

Čekají tam letos až o pětinu větší úrodu než při loňské první sklizni. Podle Ivy Bílkové z firmy, která o vinici pečuje, rozhodne ale až srpen a září, kdy hrozny dozrávají. „Zatím je to ale na dobré cestě,“ říká s nadějí.

Panenské Cuvée, jak se boleslavské víno jmenuje, je bílé suché víno vytvořené z odrůd Johanniter a Solaris.

„Má příjemnou ovocnou chuť. Navíc dopadlo dobře i při hodnocení odborníky,“ chválil náměstek primátora Daniel Marek, který s nápadem pěstovat ve městě automobilů vinnou révu před časem přišel.