Svatováclavská vinice ve Dřísech, která je pravděpodobně nejstarší českou vinicí, se zřejmě brzy dočká obnovy. Zanedbané, často vymrzlé a přestárlé keře vinné révy by měly nahradit nové sazenice, které prastarý vinohrad vrátí zpátky do života.

Ještě donedávna to vypadalo, že správu nad zanedbanou částí vinohradu převezmou kutnohorští vinaři, kteří se loni na její revitalizaci domluvili s obcí i se Středočeským krajem. Ten dokonce přislíbil finanční podporu.

Podle ředitele společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáše Rudolfského se však od té doby situace změnila.

„Obnova vinice, o kterou bychom se postarali ve spolupráci s Cechem českých vinařů, zatím padá. Ukázalo se totiž, že nájemní smlouvy s vinaři, kteří se o obecní vinici nestarali, jsou nevypověditelné," konstatoval ředitel kutnohorských vinných sklepů 
a dodal, že by na vinici ve Dřísech nešlo ani tak o zisk, jako spíš o srdeční záležitost.

Kutnohorští vinaři si měli vzít do péče dva z deseti bloků, na které je hektarová vinice rozdělena. Nakonec ji ale budou dál obhospodařovat současní nájemci.

Potvrdila to starostka Dřís Ivana Frajová. „Právě jediný vinař, který se o vinici nestaral tak, jak by měl, má smlouvu na dobu neurčitou až do roku 2020," vysvětlila starostka, podle níž se ovšem nájemce radnici zavázal, že svou část vinice brzy obnoví a bude se o ni příkladně starat. A vypadá to, že svůj slib nebere na lehkou váhu. O peníze do dotačního programu na podporu revitalizace středočeských vinic totiž požádalo všech deset nájemců Svatováclavské vinice.

„Někteří požádali o dotaci na dosazení nových hlav révy, někteří na kompletní obnovu a někdo na opravu plotu. Jde převážně o částky kolem osmdesáti až sto tisíc korun," přiblížila starostka, jejíž rodina také jednu část vinice léta obhospodařuje.
Vinaři nyní čekají, jak jejich žádosti úředníci na kraji posoudí. Schvalování je podle hejtmana Středočeského kraje Josefa Řiháka naplánováno na březen.

„Žádosti v této oblasti podpory se týkají výsadeb, rekultivace, ale například i odstranění náletové vegetace z vinic, a také vybudování naučných vinařských stezek," konstatoval hejtman a poznamenal, že žádost podalo celkem patnáct středočeských vinařů. Vinici, jíž měla podle pověsti vysázet už kněžna Ludmila, mají v nájmu vinaři ze Dřís a blízkého okolí. Jen polovina z hektarové plochy, která je rozdělena na deset částí, je ovšem v dobrém stavu.

Někteří z nájemců vinice, která patří obci, už ale loni začali s rekultivací. Na hlavní práce by podle starostky Ivany Frajové mělo dojít až v letošním roce. „Přes rok by se pozemky připravily a na podzim by se mohlo začít s výsadbou," vysvětlila. Vše ale záleží na tom, zda budou žádosti vinařů na kraji úspěšné.