Vesnice s osmi stovkami obyvatel se může pyšnit nejstarší vinicí v Čechách. Svatováclavská vinice v Dřísech, kterou měla nechat vysázet kněžna Ludmila, je ale z větší části ve špatném stavu.

V letošním roce by se situace měla změnit. Středočeský kraj má totiž zájem o její revitalizaci, kterou chce finančně podpořit. Na setkání v Dřísech to potvrdil náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Marek Semerád. „Zatím jsme se ale nerozhodli pro variantu financování," konstatoval Semerád 
a dodal, že jasno by mělo být už v květnu. Sázet by se pak mohlo letos na podzim.

Obnovu vinice, která by měla stát do dvou milionů korun, vítá také starostka Dřís Ivana Frejová.

„Pokud to opravdu vyjde, tak budeme rádi. Jde přeci jen o velkou investici," prohlásila starostka, podle níž je vinice 
o celkové rozloze zhruba jednoho hektaru rozdělena na deset částí. Ty mají pronajaté menší vinaři z Dřís a blízkého okolí. „V pořádku jsou ovšem jen čtyři části, které byly vysázeny zhruba před pětadvaceti lety. Ostatní ležely nějaký čas ladem a zpustly," upřesnila Ivana Frejová.

Už dva roky se ale o těchto šest vinic starají noví nájemci. Ti odstranili náletové dřeviny a připravili vinici pro budoucí výsadbu nových keřů. Pokud kraj opravdu dostojí svého slova a obnovu prastaré vinice podpoří, bude obec zřejmě spolupracovat s mělnickým školním statkem.

Středočeský kraj chce po vzoru jižní Moravy zřídit speciální vinařský fond pro podporu vinařství. Právě z toho by chtěl obnovu financovat.

Původně se Svatováclavská vinice táhla po stráni nad dnešními Nedomicemi až ke Všetatům. Možná se v tomto duchu do budoucna i rozšíří.