„Předprodej a výměna QR kódu za náramek – špatný. Fronta, dlouhé čekání. Mám QR kód, tudíž jsem si koupil vstupenku, proč mam být obtěžován ještě jakousi výměnou? Pořadatel má peníze, já vstupenku. Tady stojí ušetřená stokoruna 30 minut ve frontě a problematické ověřování," stěžoval si loni na sociálních sítích Pavel Novák. A nebyl sám.

Příčinou loňských strastí byly podle vedoucí mělnického odboru školství a kultury Zuzany Syrové technické problémy dodavatele software předprodeje. Ty přitom nastávaly právě v exponovaných časech, kdy na koncerty mířily davy lidí.

Ilustrační snímek.
Přestávky ve virtuálním světě? Některé školy na Mělnicku mobily zakazují

„Letos bude zástupce dodavatele přítomen fyzicky přímo na akci tak, aby mohl případný problém operativněji řešit,“ uvedla Syrová a připomněla, že loni se s novým systémem učila lépe pracovat i pořadatelská služba. „Letos už bude systém znát, navíc v pátečním večeru vstupy posílíme," vysvětlila Syrová.

Na páteční koncerty mířily davy

Narážela tím na skutečnost, že loňské statistiky potvrdily výrazně vyšší páteční návštěvnost než v předchozích letech. Vysvětlením by mohlo být, že pátek byl jediným teplým dnem z třídenních slavností. Pravděpodobnější ale bude, že za tím stál atraktivní program: podvečer s Brutusem na malé scéně na Palackého náměstí, večer na hlavní scéně kapela Mig 21 a po ní Wohnout.

Klokaní křtiny se v Zooparku Zelčín konaly v sobotu 22. dubna.
Eliška, Luisa a Laura. Pokáč pokřtil v Zooparku Zelčín tři klokaní slečny

A právě kvůli navazujících časům oblíbených skupin také mohly vznikat fronty u vstupů, kde se navíc objevily technické zádrhele. „Většina návštěvníků přišla na poslední chvíli přesně na koncert své oblíbené kapely – letos proto na vstupenkách doporučujeme přijít hodinu předem," připomněla Syrová. Navíc by měla být tentokrát upravena dramaturgie, aby se tlak v časech před taháky slavností snížil.

Letošní, už čtyřiaosmdesátý ročník vinobraní se v Mělníku uskuteční od 15. do 17. září. Program je odtajňován postupně, ale už teď je jisté, že se fanouškové mohou těšit například na písničkáře Pokáče nebo na kapely Slza a UDG.

Ušetřit se dá sto padesát korun

Předprodej vstupenek už začal. Cena je zatím shodná jako loni, ale jen na pár měsíců. V první vlně předprodeje platí zájemci za vstupenku na celé tři dny slavností stejně jako před rokem 300 korun. Druhá vlna zvedne předprodejní cenu na čtyři stovky. Vstupné na místě na tři dny pak podraží o padesátikorunu na 450 korun. Jednodenní vstupné na místě bude za 250 korun.

Zadarmo se bude bavit na letošním vinobraní více dětí, hranice vstupu zdarma podle výšky se totiž zvedla o deset centimetrů na 150 centimetrů.