Primářka hematologicko -transfuzního oddělení mladoboleslavské nemocnice Jarmila Obernauerová, pod jejíž působnost spadá i transfuzní stanice v Mělníku, má ze všech zálib nejraději svou práci. Není ani divu, vždyť právě díky nenahraditelné krvi lékaři denně zachrání stovky lidí.

Kolik je v mělnickém regionu dárců krve?
Těch, kteří jsou v naší základně, je 6224, z toho na Mělnicku je to kolem dvou tisíc.

Co musí člověk splňovat, aby mohl darovat krev?
Musí být ve věku mezi osmnácti a pětašedesáti lety, prvodárce jen do pětapadesáti. Pak musí mít negativní anamnézu žloutenky typu B, C, HIV a darovat může nejdříve půl roku od operačního zákroku, tetováže či piercingu. Nesmí mít akutní infekci a být nejméně čtyři týdny po návratu ze zahraničí.

Mohou darovat krev lidé s alergiemi?
Pokud je alergie takzvaně v klidu, tedy dárce nebere léky, pak může dávat krev. Pokud by byla krev odebrána alergikovi v době projevů alergie, pak by mohly protilátky IgE způsobit reakci příjemci .

Na co všechno se krev před transfuzí testuje, nemusí mít lidé obavy z nakažení nějakými nemocemi?
Při odběru krve před vlastním dárcovstvím i v průběhu darování je používán jednoúčelový materiál, což nákazu vylučuje. Prevence přenosu nákazy krví je zajištěna jednak dotazníkem dárce, jednak vyšetřením a pohovorem lékaře s dárcem před odběrem, a pak také vyšetřováním základních infekčních markerů. I když je přenos infekčních onemocnění krví prakticky vyloučen, je vždy nutno s transfuzními přípravky zacházet jako s biologickým – tedy potencionálně infekčním materiálem.

Jaké krevní skupiny je mezi lidmi nejvíce a které je naopak nejméně?
Nejfrekventnější skupinou v naší populaci je A pozitivní. Nejméně frekventní je AB negativní. Skupina O negativní je univerzální dárce červených krvinek. Krev takového dárce lze vydat v kritických situacích nositeli jakékoliv krevní skupiny.

Jakou má krev trvanlivost a jak se s ní nakládá?
Z vaku plné krve se vyrábějí vždy minimálně dvě složky – plazma a erytrocyty, což jsou červené krvinky. Můžeme také vyrobit přípravek krevních destiček, takzvaný trombonáplav. Erytrocyty mají dobu exspirace dvaačtyřicet dnů, plazma tři roky a krevní destičky šest dnů, včetně dne výroby. Odebraná plná krev se odstředí, plazma se stáhne do satelitního vaku. Masa, která je na rozhraní horní plazmy a dolních červených krvinek – takzvaná buffy coat, slouží k výrobě krevních destiček. Do červených krvinek se přetlačí cukerný roztok z druhého satelitního vaku . Tento roztok je pro erytrocyty výživou a umožní jim přežít právě dvaačtyřicet dnů.

Chodím darovat krev pro ten fajn pocit, že bych tím mohl někomu pomoci. Také se ale vždycky těším na párek, lepší než na transfuzce jsem snad nikdy nejedl. Čtenáře by jistě zajímalo, jestli mají dárci vedle zmíněného občerstvení další výhody?
Za každý odběr se jim z daní odečtou dva tisíce, mají den volna na regeneraci . A pak jsou další výhody jednotlivých pojišťoven nebo měst, což je například úleva na dopravě pro nositele zlaté plakety.

A darují krev všichni dárci bezplatně?
Ve většině evropských zemí je darování krve ctí a je samozřejmostí, že ji dárce dává skutečně bezpříspěvkově. Na druhé straně jsou však centra, kde jsou odběry placené. Zde, bohužel, nelze zaručit, že dárce nepřichází pouze za účelem zisku. Proto se Transfuzní služba České republiky snaží, aby odběry byly bezplatné. I tak mají stále dárci uvedené výhody.

Mohou lidé na Mělnicku darovat také plazmu?
Vzhledem k tomu, že jsou z plazmy vyráběny krevní deriváty a také je část produkce karantenována pro klinické použití, podléhá přísným nařízením co se týče výroby, transportu i skladování. Proto je možné darovat plazmu pouze u nás Mladé Boleslavi, kde máme separátory

Jak probíhá odebírání plazmy?
Při každém odběru je prováděno vyšetření infekčních markerů, nechybí pohovor a vyšetření lékařem, dárce je tedy pod jakousi pravidelnou preventivní kontrolou. Plazmaferéza trvá zhruba padesát minut. Plazma se může dávat častěji – u nás po měsíci, maximálně však pětadvacet litrů plazmy za rok.

Někde jsem zaslechl, že se z krve vyrábějí různé léky, neslouží tedy vždy jen k transfuzím?
Ano, z plazmy se tepelně derivují jednotlivé důležité složky – fibrinogen, imunoglobuliny, antitrombin, albumin, faktor VIII – antihemofilický, prothrombinový komplex. Tyto produkty jsou bezpečnější baktericidně a virucidně ošetřené a postačí malý objem léku k úpravě chybějící složky.

Sháníte stále nové dárce?
Jistě, nové dárce vítáme. Jednak odcházejí dárci, kteří dovrší pětašedesát let, také se stále zpřísňují kritéria dárcovství, což vede k vyřazovaní některých dárců. Proto vítáme pravidelné exkurze studentů středních škol, občas míváme i exkurze ze základních škol. Velikou úlohu v propagaci dárcovství mají i pracovnice Českého červeného kříže, bez jejichž spolupráce se neobejdeme.

Stalo se, že by šel někdo darovat krev jen proto, aby se zdarma ujistil, že není nakažen nějakou nemocí, a pak už nepřišel?
Bohužel ano, stává se to. Ale takových „dárců“ je naštěstí jen pár, dali by se spočítat na prstech jedné ruky. Většina našich dárců je ukázněných, termíny odběrů si zajišťují dopředu telefonicky, a my se na takové dárce vždycky těšíme. Řada z nich už je skoro jako naše rodina.

Měl by se dárce nějak na odběr připravovat, aby se mu neudělalo nevolno?
Jednoznačně – k večeři jen piškoty, ovoce, netučné jídlo, vynechat bílkoviny ( vejce, maso, uzeniny), dostatečný spánek, ráno rohlík a neslazený čaj, dostatečný příjem minerální vody, zejména před plazmaferézou. Nedoporučujeme před odběrem absolvovat noční směnu, taktéž není doporučena po odběru. Rovněž není vhodné podstoupit odběr, pokud dárce není v dobré psychické pohodě. Pokud má dárce, zejména prvodárce, z odběru obavu, je vždy vhodné o této skutečnosti informovat sestru či lékaře.

Chtěla byste čtenářům na závěr něco sdělit?
Jistě. Jsme velice rádi, že i v ekonomicky nelehké době, která si bohužel vyžádala některá omezení – například občerstvení i u nás, nám zůstávají dárci věrni a pomáhají nám zajišťovat léčbu pacientů s těžkými onemocněními a zachraňovat lidské životy.

MUDr. Jarmila Obernauerová je primářkou Hematologicko-transfuzního oddělení ON Mladá Boleslav, a.s. , NSK, bydlí v Mladé Boleslavi, má šestadvacetiletou dceru a třiadvacetiletého syna, ve volném čase ráda fotí. Jejím největším koníčkem je její práce.