Vítězství místního kola soutěže Dívka roku 2008 zůstalo doma. V sobotu odpoledne je v pořádajícím domě dětí a mládeže vybojovala čtrnáctiletá Zuzana Šťastná z Neratovic.

Druhé místo získala čtrnáctiletá Klára Žofie Janoušková z Tišic a na třetí příčce se umístila o rok mladší Lucie Veselá z Nedomic. Všechny tři dívky postoupily do oblastního kola, které se bude konat v dubnu.

Děvčata soutěžila v povinných i volných disciplínách, musela mimo jiné v tříminutovém časovém limitu vyrobit růži z papírového kapesníku a kousku provázku.

Originální vystoupení podle vlastního výběru si připravila čtrnáctiletá Kateřina Hlaváčková z Tišic, která předvedla ukázku šejkrování jahodového frapé a další místní soutěžící, čtrnáctiletá Jitka Beránková, zahrála dobře provedenou skladbu na piano. Ostatní soupeřky si zvolily tanec a aerobik.
Ředitelka domu dětí a zároveň šéfka soutěže Romana Dvořáková už loni podotkla, že zájmy dívek jsou rok od roku jednostrannější. „Schází jim všeobecný přehled, protože se o nic nezajímají,“ komentovala i letos žalostné výsledky vědomostního testu. Nevědomost děvčat byla zarážející, i proto, že pět z osmi soutěžících jsou studentky neratovického gymnázia.

Nepřekročitelnou bariérou pro všechny bez výjimky byl výklad českých přísloví, pak zkrachovaly nad poměrně lehkými otázkami z historie, zeměpisu i kultury a neznaly ani zbarvení nejznámějších drahých kamenů.

Šok sálu připravila pozdější vítězka Zuzana Šťastná, která měla podle krátké říkanky označit pracovní stroj. Když moderátor Bohumil Sekanina zarecitoval: „Všelijaké tekutiny nepřeveze nikdo jiný, hádačka jsem mizerná, vy to víte?“, dívka namísto „cisterna“ odvětila: „To je hovnocuc!“ „Veršíky jsem vybral z knížky pro osmileté děti,“ poznamenal k tomu Sekanina, který je učitelem základní školy.

Ředitelka Romana Dvořáková je přesto ráda, že o soutěž je zájem. „Každý rok se přihlásí skupina kandidátek, takže můžeme vyhlásit nový ročník místního kola,“ řekla závěrem.

Pavel Schebesta