Vichřicí poničené Kokořínsko bylo proto častým cílem výjezdů mělnických profesionálních hasičů. Podle jejich velitele Jana Hadrbolce většinu zásahů představovaly polámané stromy, strhané billboardy či poničené střechy. “V nočních hodinách z pondělka na úterý musela být kvůli velkému množství polomů kompletně uzavřena silnice na Chodeč,“ prozradil Hadrbolec a dodal, že situaci tam od úterního rána řešila správa a údržba silnic.

Velké škody zůstaly po větrné smršťi také v Brozánkách. Jedné z tamních obyvatelek Zdeňce Pitoňákové odnesla vichřice čtyři roky starou střechu i s vazbou. Jeden ze strhnutých krovů dokonce prorazil střechu sousedního domu. „Bylo po deváté hodině večer, když se to stalo. Snažili jsme se co nejrychleji dům přikrýt plachtou,“ řekla Pitoňáková s tím, že vzniklou škodu na střeše vyčíslila pojišťovna na půl milionu korun.

Další škody vichřice napáchala rodině také na zahradě. „Vítr doslova vyrval ze země starý ořešák, nadzvedl ho a praštil s ním o zem,“ popsala Zdeňka Pitoňáková další újmy na svém pozemku.

Vichřice ničila budovy i v dalších obcích na Mělnicku. Střešní tašky vítr strhával například ve Velkém Borku, Nebuželech či Byšicích .

Padající stromy nadělaly velké škody také na stožárech nízkého napětí. Několik domácností po celém Mělnicku bylo ještě v úterý odpoledne bez proudu. Mluvčí společnosti ČEZ Martin Pavlíček uvedl, že se na odstraňování škod podíleli i pracovníci z ostatních středočeských regionů.

Vichřice, která vylamuje stromy a odnáší střechy se však některým částem Mělnicka vyhnula. Například v Liběchově zůstalo po bouři jen několik spadaných větví. Starosta města Josef Ulman uvedl, že v důsledku výpadku elektrické energie došlo u několika obyvatel k znehodnocení elektrických spotřebičů,“ prozradil Ulman.

Také jižní část mělnického okresu nezaznamenala po bouři žádné větší škody. Potvrdil to i starosta Neratovic Miroslav Lid. „Bouřka sice městem prošla, ale nebyla tak intenzivní jako v jiných částech regionu,“ uvedl neratovický starosta.

Ani v Kralupech nebylo řádění větru nijak silné. Mluvčí tamní radnice Lenka Moravcová uvedla, že nemají nahlášené žádné větší škody na majetku ani na zeleni.

MICHAELA ROZSYPALOVÁ, JIŘÍ ŘÍHA