„Lidé se nejčastěji vydávají na blízký hrad Kokořín nebo na známé pískovcové Pokličky. Cyklisté volí o něco vzdálenější cíle, jako je například tajemný hrad Houska," popisuje několik oblíbených cílů návštěvníků údolí Věra Matoušková, ředitelka Hotelu Kokořín, který turistům po výšlapech do okolí poskytuje příjemný odpočinek.

Lidé, kteří chtějí poznat hrad Kokořín, podívat se do stejnojmenné vesničky nebo se zastavit v některé z poklidných hospůdek, a přitom se jim nechce pěšky ani na kole, mohou nasednout na vláček.

Vlak v Kokořínském údolí? Přesně tak. Žlutý výletní vláček Kokořík objíždí zajímavá místa v okolí hradu vždy o víkendech a státních svátcích.

Cestující si mohou vybrat ze tří tras. Ta první začíná dvě hodiny před polednem ve Vysoké, kde stojí Dům řemesel Arcadis, jehož součástí je čokoládovna. Její lahodné výrobky jsou k ochutnání téměř v celém údolí. Druhá jízda vláčku s označením B startuje u restaurace Pobuda, odkud pokračuje k tradiční Hospodě U Grobiána, kde se vláček otáčí a míří zpátky. Naproti Grobiánovi přes silnici lákají děti k návštěvě koníčci, na nichž se mohou povozit. „Navíc tam je i menší stádo oveček, které také poutá pozornost chlapečků a holčiček," připomíná Věra Matoušková.

Velká okružní trasa Kokoříku pak začíná u Pobudy se zastávkou pod hradem Kokořín, na nějž se mohou turisté vypravit, a pak pokračuje do Galerie Truhlárna ve vsi Kokořín. Ta je často místem zajímavých výstav, ale také je tam k vidění expozice řemesel a zemědělství na Kokořínsku. Na své cestě Kokořík z Truhlárny jede přes kokořínskou náves opět pod hrad a končí zpátky u Pobudy.

Ten, kdo zatouží vydat se po krásách Kokořínska na bicyklu, si ho může půjčit přímo v restauraci Pobuda. „K dispozici máme deset kol včetně kompletního vybavení i dětská odrážedla," doplňuje ředitelka Hotelu Kokořín.

Výběr míst k návštěvě poskytuje informační kiosek pod hotelem, který je přístupný celoročně.