Vladimír Veselý letos slaví významné životní jubileum, výstava však není nikterak bilanční ani retrospektivní, na to je totiž vážený oslavenec příliš čilý a vitální.

Výstava představuje malíře v celé škále jeho nejoblíbenějších technik, mezi které patří olej, akryl a grafika, i jeho tématické rozkročení od krajinomalby přes portréty a akty, protože pro Vladimíra Veselého je žena věčným zdrojem radosti a inspirace.

Českou krajinu autor zalidňuje postavami, poutníkem Karlem Hynkem Máchou, nadčasovými ženskými postavami… Mnohdy jsou lehce nostalgické, jako ujíždějící vláček jakousi jemně nerealistickou, ale přesto důvěrně známou krajinou.

Vladimír Veselý miluje krajinu, ale jako každý kumštýř také Benátky, Prahu, Paříž… Jako mnozí před ním a jistě i po něm. Přesto je jeho dílo osobité, nezaměnitelné a na první pohled rozpoznatelné. Někdy dospívá i k mírné abstrakci.

Pět z vystavených obrazů malíř věnoval jako výraz své lásky a vděku městu, které mu umožnilo mnohé a jemuž on mnohé také dal. Stačí jen připomenout galerii Ve Věži, která je s Vladimírem Veselým neodmyslitelně spojena.

Výstavu mohou návštěvníci archivu zhlédnout každé pondělí a středu od osmi do sedmnácti hodin, po dohodě čísle 315 622 629 i mimo tyto dny.

(Dalibor Státník)