Už patnáctý rok bude 10. března na mělnické radnici tibetská vlajka. Město se připojí ke kampani, která v Evropě od poloviny devadesátých let poukazuje na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

Loni se v Česku ke kampani přihlásilo skoro pět set vesnic, měst nebo krajů. Letos vyvěsí tibetskou vlajku vedle Mělníka například i Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Obříství nebo Nelahozeves.

O připojení města ke kampani Vlajka pro Tibet říká mělnický starosta Ctirad Mikeš i všem návštěvníkům z Číny, která sousední zemi už přes šedesát let okupuje. A není jich málo. Za loňský rok navštívilo Mělník šestnáct čínských delegací.

„Vyvěšením tibetské vlajky dáváme jasně najevo, že právo tibetského národa na sebeurčení je nezcizitelné," poznamenal starosta.
Pozváním, bez nichž by se delegace čínských úředníků, vědců a podnikatelů neměly šanci dostat do Evropy, se chce Mělník prezentovat v cizině. Přestože to nevede k přílivu čínských turistů do města.

„Je zajímavé, že řada problémů dnešního světa se týká Česka stejně jako Číny," řekl mělnický starosta, podle kterého Číňany zajímají české zkušenosti z demokratické doby po změně režimu. Ptají se například na zákony o půdním fondu, dopravu nebo stav životního prostředí.
Číňané přitom přijíždějí z měst s nejméně dvěma miliony obyvateli, většinou dokonce s pěti a více miliony. „Musíme jim vysvětlit, že Mělník je na české poměry středně velkým městem," doplnil Ctirad Mikeš.

Pohostit Číňany je snadné. Většinou nestojí o víno, čaj ani kávu, a prosí jen o horkou vodu.