Na mrtvou vlčici v příkopu nedaleko Konětop upozornil anonymní nálezce 9. dubna. Pitva, kterou provedli experti Veterinární a farmaceutické fakulty v Brně, prokázala, že byla zastřelena. "Jedná se o první doposud zdokumentovaný případ nelegálního zabíjení vlků v ČR," uvedla Šůlová. Na místě nálezu chyběly stopy po příchodu zvířete i po krvácení, je možné, že zvíře někdo zastřelil jinde a poté jeho tělo do příkopu pohodil.

"Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků - vloni byla nalezena zastřelená rysice v Beskydech, na Vysočině bylo za poslední měsíc otráveno několik orlů a výčet by mohl pokračovat," dodal ředitel AOPK ČR František Pelc.

Podle ředitele bude případné vypátrání pachatele působit jako výstraha a mnohým zvířatům to zachrání život. "I bez pytláctví to v naší krajině s hustým automobilovým provozem nemají lehké," doplnil Pelc.

Zatím není jisté, zda vlčice pocházela z nedaleké Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, čeká se na výsledky genetických testů. "Jedná o mladé zvíře, je to v každém případě citelná ztráta pro naši přírodu. Za poslední tři roky je to už několikátý vlk, o kterém víme, že zahynul vinou člověka – ať už po střetu s autem, nebo nyní následkem zastřelení,“ konstatuje Ladislav Pořízek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.