Zámecký areál ve Veltrusech se sotva vzpamatoval z následků ničivých povodní, které udeřily před jedenácti lety, a záplavy ho postihly znovu. Obnova poničených budov, významného parku a komunikací bude podle prvotních odhadů stát více než sto milionů korun. Potvrdil to kastelán Zámku Veltrusy Pavel Ecler.

Areál o rozloze zhruba tří set hektarů byl podle něho při povodních na začátku června zaplaven z velké většiny. „Nad vodou zůstalo jen asi deset hektarů, což představuje centrální část se zámkem. Už do toho ale nespadá například kuchyňská zahrada a naše zahradnictví, kde bylo asi dva a půl metru vody. Tam jsou škody velké," konstatoval kastelán veltruského zámku.

Ve Veltrusech se při likvidaci škod po povodních denně střídají profesionální a dobrovolné jednotky hasičů z celé republiky, je tam nasazena také čtyřicítka vojáků z rakovnického útvaru, pomáhá hradní stráž a desítky dobrovolníků.

Praskla stará hráz
Letošním povodním předcházel vytrvalý déšť, který půdu vydatně promočil. Pak se do areálu začala drát voda proti proudu, takzvaným zpětným vzdutím. „V závěrečné fázi po kulminaci se navíc provalila hráz poblíž Laudonova pavilonu, u něhož vznikl obrovský kráter," popsal zaplavení okolí zámku Pavel Ecler a dodal, že nevydržela část asi dvě stě let staré protipovodňové hráze, kterou nikdo neudržuje. Navíc v její vrchní jílové vrstvě jezdci na čtyřkolkách vyjeli hluboké koleje, ty pak přetékající voda prohloubila. Poškozená hráz tak tlak vody nevydržela.

Velká voda v zámeckém areálu napáchala obrovské škody. Na stavbách ale zatím nejsou jasné, čeká se na statika, který jejich stav vyhodnotí. Problémy ovšem mohou nastat i s budovami, do nichž se tentokrát voda nedostala. „Podloží, které je převážně tvořeno pískem, je značně podmáčené, při vysychání se mírně hýbe, což by právě mohlo některé stavby ohrozit. Vše proto stále monitorujeme," přiblížil kastelán, který je po povodních stále v jednom kole. Zámek neopustil dokonce ani v době, kdy hladina řeky dosahovala nejvyšších hodnot.


Stromy se neudrží
V ceněném přírodně krajinářském parku padlo vlivem povodní na osmdesát stromů, což není stále konečné číslo. Stromy stály ve vodě, mají zesláblé kořeny a terén je rozbahněný, takže se nemají čeho držet. „Když jeden za stromů padal, z poloviny se doslova zabořil do bahna. Nejprve začal padat svisle dolů, potom ztratil rovnováhu. Nikdy před tím jsem se s ničím podobným nesetkal."

Historickou součástí zámeckého areálu jsou polnosti, na nichž vznikla škoda odhadnuta také na několik milionů korun. Kastelán zámku má navíc obavy, aby vlivem záplav nedošlo ke změně kyselosti půdy. „Vedle toho hrozí, že s sebou povodeň mohla přinést semena plevelů, zejména pak invazních rostlin, jako je například kopřiva nebo křídlatka. Nedá se to sice považovat přímo za škodu, ale na mnoho let by to zatížilo údržbu areálu," vysvětlil kastelán.
Nákladná rekonstrukce bude v zámeckém areálu čekat také mnoho kilometrů komunikací – vozovek, prašných cest i pěšin. „Mělo by dojít k obnově téměř čtyřiceti kilometrů vnitřní dopravní sítě. Nezpevněné cesty to odnesly daleko hůře, naopak zpevněné se relativně držely. Vlivem vysychání podloží se ale na asfaltových silnicích začínají objevovat praskliny," připomíná Pavel Ecler s tím, že na prvotní obnově cest už dobrovolníci pracují. Výmoly zasypávají štěrkem a pískem.


Obora pod vodou
Rozvodněná řeka neušetřila ani dančí oboru, kde zničila oplocení v délce několika kilometrů. Většina zvířat ale naštěstí přežila. Personál zámku totiž ze strachu o daňky oboru v její nejvyšší části otevřel, aby zvířata mohla velké vodě ustoupit do bezpečí. Na opravě oplocení obory nyní pracuje armáda, především vojáci z hradní stráže. „Během několika dnů by práce měly být hotové, pak se zvěř pokusíme nalákat zpátky," poznamenal Ecler.

Následky povodní na některých místech areálu pomohly zmírnit předchozí stavební práce zařazené do rozsáhlého projektu Schola naturalis. Například obnovená mlýnská strouha pojala více vody, čímž nedošlo ke škodám na úrovni povodní v roce 2002. Pokud by byly realizovány i další akce projektu, dost by nám to pomohlo. Příkladem za všechny je také povodňový výběh pro daňky, s nímž se v projektu počítá," doplnil Pavel Ecler.

Povodeň tentokrát ustál i Laudonův pavilon, stavba se stavidlem, která byla po předchozích záplavách v katastrofálním stavu. „Předtím byl pavilon více než sto let bez údržby. Nyní má za sebou důkladnou rekonstrukci, a přestože je velmi namáhám vodou, zvládl to bravurně," přiblížil kastelán.

Pracovní čety den co den odklízejí bahno, vyklízejí zaplavené prostory a zničené věci připravují na odvoz. Zabrat dobrovolníci dostali také v zámeckém zahradnictví, kde voda roznesla na plochu skoro dvou hektarů sto kubíků dřeva, které bylo připravené na vytápění skleníků. V prostorech zahradnictví včera pracovali také čtyři olomoučtí skauti, kteří ve Veltrusech stráví tři dny. „Získali jsme kontakt na stránce povodňové pomoci a vyrazili jsme. Je to zajímavé místo na práci. Jsme studenti, nemáme zrovna zkoušky, takže máme čas," řekl jeden ze skautů Jan Lukeš.