Náves ve Vojtěchově se probouzí do nového života. Omšelé centrum malé vísky, která je součástí města Mšena, se mění.

S nápadem na úpravy parčíku kolem křížku na návsi přišel vojtěchovský chalupář Jaroslav Richter, jehož dům stojí jen o pár metrů dále. „Každý ze sousedů v minulých letech nějakým dílem k udržování návsi přispíval. Někdo natřel plůtek, jiný instaloval starší lavičky nebo zlikvidoval starou plechovou autobusovou zastávku,“ popsal snahy chalupářů Richter.

Vždy se však jednalo jen o drobné zásahy a celková rekostrukce byla stále v nedohlednu.

„Během loňského roku jsem začal jednat se všemi, kteří mají k prostoru nějakou vazbu. Šlo vlastně o sladění zájmů a názorů majitelů okolních pozemků, města, Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a Lesů České republiky,“ připomněl Richter a dodal, že na návrhu nové návsi pracovali odborníci z mělnické zahradnické školy.

Na opravě křížku se podílejí členové okrašlovacího spolku Pšovka. Z návsi loni na podzim zmizely nevzhledné kontejnery na odpad, kolem je nový asfaltový potah a v parčíku roste živý plot. Na jaře přibudou ještě nové lavičky se stolem a zahradníci parčík osejí travou. „Nemyslím, že lidé projeví otevřeně kladné hodnocení, ale bude-li co nejméně negativních reakcí, budu spokojený,“ poznamenal.

Podle referenta rozvoje města Mšena Michala Kazdy přesáhnou náklady na přestavbu návsi ve Vojtěchově, která by měla být hotová v prvním květnovém dni, 220 tisíc korun.

„Získali jsme dotaci prostřednictvím místní akční skupiny Vyhlídky,“ vysvětlil Kazda s tím, že dotace pokryje tři čtvrtiny nákladů a zbylou část zaplatí město ze své kasy.