Na třiceti kandidátních listinách je tentokrát 675 jmen, před pěti lety byl přitom zájem větší. Alespoň mezi politiky, volební účast totiž byla slabá, ve středních Čechách jen lehce přesáhla třicet procent, pořád ale byla o pár procent vyšší než celostátní průměr. Stejně jako v celém Česku i ve Středočeském kraji vyhrálo v roce 2019 Ano, které tam získalo skoro pětinu voličů. V patách mělo ODS, následované Piráty a STAN s Top 09.

V končícím volebním období jsou v europarlamentu tři Středočeši, Luděk Niedermayer z Měchenic (Praha-západ), Veronika Vrecionová z Přezletic (Praha-východ) a Hynek Blaško z Veltrub (Kolínsko). Ve volbách na nové pětileté období Češi nyní volí opět jednadvacet poslanců Evropského parlamentu. Jejich jména budou známa až v neděli v noci.

V Nizozemí už hlasovali lidé ve čtvrtek, v pátek se volí v Irsku, v pátek a v sobotu u nás, v sobotu na Slovensku, v Lotyšsku a na Maltě, v sobotu a v neděli v Itálii, které patří spolu s Českem mezi jediné země se dvěma volebními dny. Italové přitom mohou hlasovat až do nedělní třiadvacáté hodiny. V neděli se volí v dalších dvaceti zemích, třeba v Německu, Francii nebo Polsku.