VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby v Kanině skončily u soudu

Kanina –Až dva volební lístky mohly být vyřazeny chybně, to by u obce s osmačtyřiceti voliči zamíchalo výsledkem voleb

6.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Komunální volby v Kanině zřejmě skončí velkým průšvihem. U Krajského soudu totiž leží hned dvě žaloby na jejich průběh. Nejmenší vesnice na Mělnicku, kde trvale žije jen padesát obyvatel, se tak možná dočká nových voleb.

První žalobou napadl výsledek kaninských voleb Roman Burda, jeden ze sedmi nezávislých samostatných kandidátů, když zjistil, že bylo při sčítání hlasů zřejmě neoprávněně vyřazeno několik hlasovacích lístků.

„Člen volební komise Jaroslav Klíma mi řekl, že byly vyřazeny tři lístky. Pamatoval si, že jeden byl prázdný a nejméně jeden, možná dva měly špatnou kombinaci křížkování. Popsal to tak, že bylo zaškrtnuto pět samostatných kandidátů a zároveň kandidátka Sdružení pro prosperující Kaninu,“ vysvětlil Burda.

Do pětičlenného zastupitelstva se nedostal, scházel mu pouhý hlas. Začal se proto zajímat, zda byly vyřazené lístky opravdu neplatné. Jeden z křížků mohl patřit právě jemu, což by složením zastupitelstva pořádně zamíchalo.

„Až od úředníků z Českého statistického úřadu jsem se dozvěděl, že lístky tak, jak je popsal člen volební komise, měly být platné. Upřednostňují se na nich hlasy pro samostatné kandidáty a straně se hlas nepočítá,“ zdůraznil Roman Burda a dodal, že vzhledem ke složité metodice voleb jistě nešlo ze strany volební komise o úmysl, ale o pochybení.

Vyřazené lístky s uvedenou kombinací křížkování měly být do volebních výsledků započítány i podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky.
„Volební lístek, kde volič označil pět kandidátů a ještě stranu, je podle našeho názoru platný. Hlasy se však počítají pouze zaškrtnutým kandidátům, nikoli straně,“ uvedl pro Deník Řepka.

Paradoxem podle Romana Burdy je, že se do zastupitelstva dostali kandidáti ze Sdružení pro prosperující Kaninu s patnáct a méně hlasy. A kandidáti s dvaceti hlasy tam nejsou.

„Chtěli jsme změnu ve vedení obce, proto jsme šli do voleb každý zvlášť. Teprve tak se ukáže, koho mají lidé v oblibě. Nakonec se ale od nás do zastupitelstva dostali jen dva,“ poznamenal Burda.

Druhou žalobu na říjnové volby v Kanině ke krajskému soudu poslal další ze sedmi samostatných kandidátů Karel František Sochatzi.
Tomu se nezdá způsob snížení počtu zastupitelů pro nové volební období ze sedmi na pět. Má pochybnosti, zda byl postup legální.

„V minulých volbách bylo na Kanině voleno sedm zastupitelů. A aniž by byla projednána v zastupitelstvu jakákoliv změna, starosta obce rozhodl, že jich nyní bude voleno jen pět,“ uvedl Sochatzi a dodal, že šel už před volbami podat stížnost na nepodložené snížení mandátů v Kanině na radnici do Mšena. „Tam mi sdělili, že před volbami se to už nedá řešit a že si mám podat odvolání po volbách,“ doplnil kaninský žalobce.

Starosta vesnice a lídr vítězného Sdružení pro prosperující Kaninu Jiří Souček s nařčením protikandidátů nesouhlasí. „Je to lež, zasedání se konalo naprosto normálně, všechno je zapsané,“ ohradil se Souček, který je kandidátem na starostu i pro další volební období.

Podle Součka pět zastupitelů na padesát obyvatel bohatě stačí. „Už dávno jsme mluvili o tom, že sedm zastupitelů s náhradníky je nesmysl. Deset procet obyvatel v zastupitelstvu je dost, to snad ani nikde jinde nemají,“ poznamenal Souček.

O snížení mandátů na zákonem stanovené minimum jednali podle Součka tři zastupitelé na veřejném zasedání letošního 11. července, jeho termín prý byl řádně vyvěšen na úřední desce.

„Schválila to nadpoloviční většina zastupitelů. Jedna zastupitelka byla v cizině na dovolené a místostarosta byl doma, ptal jsem se ho po telefonu a řekl, že se snížením souhlasí,“ popsal Souček.

Místostarosta vesnice Miroslav Šupola, který je jedním ze dvou zvolených samostatných kandidátů, však namítá, že o zasedání zastupitelstva nevěděl. A nebyl prý sám. „Ještě v červnu jsme diskutovali o tom, že by bylo dobré ponechat sedm zastupitelů, kdyby někdo odstoupil,“ konstatoval Šupola.

Domnívá se, že si snížení mandátů zařídil Souček záměrně. „Myslím, že sehnal na kandidátku jen pět lidí, a tak chtěl, aby se volilo pět zastupitelů. Nám to oznámil na zářijové schůzi a řekl, že jsme to odsouhlasili. Když jsem chtěl, aby mi to ukázal v zápisu, řekl, že jsem mu to slíbil po telefonu,“ konstatoval rozhořčeně místostarosta.

Na jaké straně je pravda, rozhodně až krajský soud. Jeho mluvčí Zuzana Steinerová uvedla, že výsledek jednání bude znám do dvaceti dní od podání žaloby.
„V té době vyžaduje soud stanoviska od žalované strany, případně i od dalších subjektů. Záleží také na tom, kdy žaloby přijdou v senátu soudu, který je vyřizuje, na řadu,“ vysvětlila Steinerová.

Pokud soud ani jednu z žalob neuzná, nebudou vyhlášeny nové volby. Ani tím ale kauza neskončí. Kaninský místostarosta pro Deník uvedl, že by takovém případě ze zastupitelstva odstoupil. A protože byl samostatným nezávislým kandidátem, nemá za sebe žádného náhradníka. Nové volby by proto být musely.

V případě, že by voliči v Kanině museli znovu k volebním urnám, vesnici by podle zákona do té doby řídilo současné vedení. „Pokud soud uzná pochybení, termín opakovaných voleb či opakovaného hlasování vyhlásí ministr vnitra do třiceti dnů od doručení oznámení soudu. Nové volby by se v tom případě mohly konat během února příštího roku,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Nové volby ale podle starosty Součka mohou ohrozit dotaci na veřejné osvětlení v obci. „Museli bychom zrušit výběrové řízení na dodavatele, které je před konečným rozhodnutím. Je to velmi nepříjemné hlavně pro mě, když jsem o tuto dotaci několik let žádal. A rekonstrukce osvětlení je opravdu nutná,“ doplnil.

Autor: Jiří Říha

6.11.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 18 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělníci - plniči propan-butanových lahví. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - dobrý fyzický zdravotní stav - přenášení těžkých břemen, manuální zručnost, pečlivost,, - po zapracování a zvládnutí práce obsluhy plynových zařízení se mzda zvýší o 3.700,-Kč/měsíc, Místo výkonu práce: na provozovně KRALUPOL a.s v Kralupech nad Vltavou , Kontakt: telefonicky , životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Kralupol a.s. - kralupy nad vltavou, lobeček, O. Wichterleho, č.p. 810, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Iva Šlechtová, +420 315 705 101. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 15 000 Kč Všeobecné sestry se specializací Zdravotní sestry - dentální klinika. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Dentální klinika s.r.o. - kralupy nad vltavou, Nerudova, č.p. 403, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Ivo Kotas, . Výroba - Výroba Seřizovači 26 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovači - elektrikáři v údržbě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhodou: vyhláška č. 50 (elektikář), Nabízíme: příspěvek na stravování. doplňková dovolená, Kontakt: telefonicky po-pá 8:00-15:00, životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Retal czech a.s., Strážnická, č.p. 3586, 276 01 Mělník 1. Informace: Michaela Kubalová, +420 315 630 324;773 771 036. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 23 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Pracovníci obsluhy plynových zařízení. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - dobrý fyzický zdravotní stav - přenášení těžkých břemen, manuální zručnost, pečlivost,, , Místo výkonu práce: na provozovně KRALUPOL a.s v Kralupech nad Vltavou , Kontakt: telefonicky , životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Kralupol a.s. - kralupy nad vltavou, lobeček, O. Wichterleho, č.p. 810, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Iva Šlechtová, +420 315 705 101.

Přívoz v Mělníku.

Mělnický přívoz přepravil přes 50 tisíc lidí

Ilustrační foto

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Regionální muzeum letos slaví 130 let

Mělník - Regionální muzeum Mělník letos slaví 130. narozeniny od svého vzniku. Muzeum vzniklo na popud místního učitele v roce 1888, ale nemělo vlastní prostory a mnohokrát se stěhovalo z místa na místo. Před válkou bylo chvíli muzeum i na mělnickém zámku, kde se začaly postupně budovat expozity. V roce 1975 přestala doba stagnace muzea a sbírky se začaly dávat dohromady se dvěma zaměstnanci. První stálá expozice byla vystavena právě na zámku.

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Střední Čechy – Motivace může být různá. Někdo si chce zasoutěžit o let balonem či novou zrcadlovku známé značky, jiný by prostě rád upozornil na atraktivní alej či stromořadí ze svého okolí. Jedněm i druhým Jiří Kaňa z pořádající organizace Arnika připomíná - na nominování své favoritky do osmého ročníku ankety Alej roku už zbývá čas jen do konce října.

V Mělníku už se nebude svážet bioodpad

Mělník – Svoz bioodpadu od rodinných domů v Mělníku končí. Ale jen pro letošní rok.

Za požár mohou podle hasičů lidé, kteří v domě byli nelegálně

Mělník – Požár, který zachvátil bývalé hospodářské stavení ve středu odpoledne, napáchal škody za dvě stě tisíc korun. Díky zásahu sedmnácti jednotek hasičů byl ale uchráněn majetek za sedm set tisíc korun. Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka jako příčinu požáru uvedl vyšetřovatel cizí zavinění osobami, které se v objektu pohybovaly nelegálně, bez vědomí majitele.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT