VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby v Kanině skončily u soudu

Kanina –Až dva volební lístky mohly být vyřazeny chybně, to by u obce s osmačtyřiceti voliči zamíchalo výsledkem voleb

6.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Komunální volby v Kanině zřejmě skončí velkým průšvihem. U Krajského soudu totiž leží hned dvě žaloby na jejich průběh. Nejmenší vesnice na Mělnicku, kde trvale žije jen padesát obyvatel, se tak možná dočká nových voleb.

První žalobou napadl výsledek kaninských voleb Roman Burda, jeden ze sedmi nezávislých samostatných kandidátů, když zjistil, že bylo při sčítání hlasů zřejmě neoprávněně vyřazeno několik hlasovacích lístků.

„Člen volební komise Jaroslav Klíma mi řekl, že byly vyřazeny tři lístky. Pamatoval si, že jeden byl prázdný a nejméně jeden, možná dva měly špatnou kombinaci křížkování. Popsal to tak, že bylo zaškrtnuto pět samostatných kandidátů a zároveň kandidátka Sdružení pro prosperující Kaninu,“ vysvětlil Burda.

Do pětičlenného zastupitelstva se nedostal, scházel mu pouhý hlas. Začal se proto zajímat, zda byly vyřazené lístky opravdu neplatné. Jeden z křížků mohl patřit právě jemu, což by složením zastupitelstva pořádně zamíchalo.

„Až od úředníků z Českého statistického úřadu jsem se dozvěděl, že lístky tak, jak je popsal člen volební komise, měly být platné. Upřednostňují se na nich hlasy pro samostatné kandidáty a straně se hlas nepočítá,“ zdůraznil Roman Burda a dodal, že vzhledem ke složité metodice voleb jistě nešlo ze strany volební komise o úmysl, ale o pochybení.

Vyřazené lístky s uvedenou kombinací křížkování měly být do volebních výsledků započítány i podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky.
„Volební lístek, kde volič označil pět kandidátů a ještě stranu, je podle našeho názoru platný. Hlasy se však počítají pouze zaškrtnutým kandidátům, nikoli straně,“ uvedl pro Deník Řepka.

Paradoxem podle Romana Burdy je, že se do zastupitelstva dostali kandidáti ze Sdružení pro prosperující Kaninu s patnáct a méně hlasy. A kandidáti s dvaceti hlasy tam nejsou.

„Chtěli jsme změnu ve vedení obce, proto jsme šli do voleb každý zvlášť. Teprve tak se ukáže, koho mají lidé v oblibě. Nakonec se ale od nás do zastupitelstva dostali jen dva,“ poznamenal Burda.

Druhou žalobu na říjnové volby v Kanině ke krajskému soudu poslal další ze sedmi samostatných kandidátů Karel František Sochatzi.
Tomu se nezdá způsob snížení počtu zastupitelů pro nové volební období ze sedmi na pět. Má pochybnosti, zda byl postup legální.

„V minulých volbách bylo na Kanině voleno sedm zastupitelů. A aniž by byla projednána v zastupitelstvu jakákoliv změna, starosta obce rozhodl, že jich nyní bude voleno jen pět,“ uvedl Sochatzi a dodal, že šel už před volbami podat stížnost na nepodložené snížení mandátů v Kanině na radnici do Mšena. „Tam mi sdělili, že před volbami se to už nedá řešit a že si mám podat odvolání po volbách,“ doplnil kaninský žalobce.

Starosta vesnice a lídr vítězného Sdružení pro prosperující Kaninu Jiří Souček s nařčením protikandidátů nesouhlasí. „Je to lež, zasedání se konalo naprosto normálně, všechno je zapsané,“ ohradil se Souček, který je kandidátem na starostu i pro další volební období.

Podle Součka pět zastupitelů na padesát obyvatel bohatě stačí. „Už dávno jsme mluvili o tom, že sedm zastupitelů s náhradníky je nesmysl. Deset procet obyvatel v zastupitelstvu je dost, to snad ani nikde jinde nemají,“ poznamenal Souček.

O snížení mandátů na zákonem stanovené minimum jednali podle Součka tři zastupitelé na veřejném zasedání letošního 11. července, jeho termín prý byl řádně vyvěšen na úřední desce.

„Schválila to nadpoloviční většina zastupitelů. Jedna zastupitelka byla v cizině na dovolené a místostarosta byl doma, ptal jsem se ho po telefonu a řekl, že se snížením souhlasí,“ popsal Souček.

Místostarosta vesnice Miroslav Šupola, který je jedním ze dvou zvolených samostatných kandidátů, však namítá, že o zasedání zastupitelstva nevěděl. A nebyl prý sám. „Ještě v červnu jsme diskutovali o tom, že by bylo dobré ponechat sedm zastupitelů, kdyby někdo odstoupil,“ konstatoval Šupola.

Domnívá se, že si snížení mandátů zařídil Souček záměrně. „Myslím, že sehnal na kandidátku jen pět lidí, a tak chtěl, aby se volilo pět zastupitelů. Nám to oznámil na zářijové schůzi a řekl, že jsme to odsouhlasili. Když jsem chtěl, aby mi to ukázal v zápisu, řekl, že jsem mu to slíbil po telefonu,“ konstatoval rozhořčeně místostarosta.

Na jaké straně je pravda, rozhodně až krajský soud. Jeho mluvčí Zuzana Steinerová uvedla, že výsledek jednání bude znám do dvaceti dní od podání žaloby.
„V té době vyžaduje soud stanoviska od žalované strany, případně i od dalších subjektů. Záleží také na tom, kdy žaloby přijdou v senátu soudu, který je vyřizuje, na řadu,“ vysvětlila Steinerová.

Pokud soud ani jednu z žalob neuzná, nebudou vyhlášeny nové volby. Ani tím ale kauza neskončí. Kaninský místostarosta pro Deník uvedl, že by takovém případě ze zastupitelstva odstoupil. A protože byl samostatným nezávislým kandidátem, nemá za sebe žádného náhradníka. Nové volby by proto být musely.

V případě, že by voliči v Kanině museli znovu k volebním urnám, vesnici by podle zákona do té doby řídilo současné vedení. „Pokud soud uzná pochybení, termín opakovaných voleb či opakovaného hlasování vyhlásí ministr vnitra do třiceti dnů od doručení oznámení soudu. Nové volby by se v tom případě mohly konat během února příštího roku,“ sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Nové volby ale podle starosty Součka mohou ohrozit dotaci na veřejné osvětlení v obci. „Museli bychom zrušit výběrové řízení na dodavatele, které je před konečným rozhodnutím. Je to velmi nepříjemné hlavně pro mě, když jsem o tuto dotaci několik let žádal. A rekonstrukce osvětlení je opravdu nutná,“ doplnil.

Autor: Jiří Říha

6.11.2010
SDÍLEJ:
Studentky z mělnické základní umělecké školy ze třídy učitelky Lenky Knechtlové získali ocenění na letošním čtrnáctém ročníku pěvecké soutěže v Olomouci.

Mělnické zpěvačky bodovaly na soutěži

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Vánoční dárky lze koupit i ve škole

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Mělník, Neratovice - Prohlédněte si miminka, která se nově narodila v mělnické a neratovické porodnici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT