„Vždycky pustíme na chvíli rozhlas, a to je signál, že se něco děje. Lidi na vesnici jsou na to zvyklí,“ řekla členka kaninské volební komise Olga Štajncová.

Tradičně prvním voličem, který při každých volbách vstoupí v Kanině do dveří volební místnosti, je František Martečík. Stejně jako dnes úderem čtrnácté hodiny.

A hned po něm přicházeli na obecní úřad další z osmačtyřiceti kaninských voličů, kteří v letošním roce volí pouze do obecního zastupitelstva. Pro senátní volby totiž patří vesnice do jiného volebního obvodu než většina Mělnicka.

Podle předsedkyně volební komise Pavlíny Hruškové si volby většina lidí ze vsi nenechá ujít.

„Skoro ke každým volbám dorazí zhruba sedmdesát procent voličů,“ vysvětlila Hrušková a dodala, že nejstarší voličkou je čtyřiaosmdesátiletá Božena Pištorová, nejmladším voličem teprve devatenáctiletý Josef Máček.

Nikdo prý ani nepotřebuje poradit, jak má s volebními lístky zacházet a jak označit své favority. „Lidé už to znají, vždyť jsou volby pomalu dvakrát do roka,“ poznamenala Hrušková.

Už půl hodiny po zahájení letošních komunálních voleb v Kanině vhodilo do schránky obálky s hlasovacími lístky deset lidí.

„Přicházejí různě. Před lety, kdy byl ještě v provozu obchod, chodili většinou volit, když bylo zrovna otevřeno. Už je ale zrušený,“ uvedla pro Deník zapisovatelka volební komise Jana Blažejová, která má o všech voličích ve vesnici přehled. Voleb se totiž účastní už řadu let.

Když zrovna s obálkami nikdo nechodí, volební komisaři si povídají, aby neměli dlouhou chvíli. „Čteme také časopisy se bavíme o nějakých zajímavostech v obci,“ doplnila předsedkyně komise Pavlína Hrušková.

Volby pokračují ještě v sobotu od osmi do čtrnácti hodin.