VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voliči čekali na otevření volebních místností už čtvrt hodiny předem

Mělnicko /FOTOGALERIE/ – Voliči na Mělnicku netrpělivě čekají na výsledky letošních voleb s nadějí, že jim tentokrát zajistí poslance, pocházejícího přímo z jejich regionu. Při posledních volbách v roce 2013 totiž postrádalo právě Mělnicko domácího zástupce dolní komory parlamentu.

20.10.2017
SDÍLEJ:

Do dvou volebních místností na mělnické základní škole Jungmannovy Sady se hrnuli voliči už patnáct minut před otevřením volebních místností. Za prvních pět minut tu odvolily zhruba tři desítky voličů.Foto: Deník / Walterová Barbora

Stejně to dopadlo i po volbách v roce 2010, alespoň na následujícího dva a půl roku, než ve sněmovně nahradil Luďka Jeništu z Vlašimi, odcházejícího do senátu, bývalý učitel a starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. A na posledních jedenáct měsíců volebního období se stal ve sněmovně jediným politikem přímo z Mělnicka. V roce 2013 skončil po volbách opět jako náhradník. Lépe dopadl loni na podzim v senátních volbách. Dnes působí jako senátor a stále zůstává kralupským starostou.

Po prvních parlamentních volbách v roce 1996 se stal poslancem z Mělnicka Tomáš Teplík, tehdy nejmladší zvolený politik. Ve sněmovně setrval i po volbách v roce 1998 a 2002. A právě v roce 2002 mělo Mělnicko dokonce tři zástupce, ještě Jiřinu Fialovou a Jiřího Třešňáka. Jiřina Fialová se do dolní komory parlamentu vrátila i po volbách v roce 2006. Tehdy se stal poslancem ještě Jan Morava, o dva roky později ale odstoupil po politickém průšvihu s kompromitujícími materiály.

K volbám ale v Čechách neodmyslitelně patří především chlebíčky, dortíčky, koláče a další nové receptury, které zaplnily volební místnosti ještě před jejím otevřením. Například volební komise v mělnické základní škole Jungmannovy sady na okrsku číslo 15, která se téměř nemění už desítky let, si sladké občerstvení připravila na večer, kdy pomine první nával voličů. Lidé, kteří chodí volit právě sem, se tak už léta setkávají s Emílií Korábovou. S usměvavou dámou, která už je v podstatě tamní stálicí. Ve volební komisi tak neschází ani při letošních volbách. A je rovnou její předsedkyní.

Emílie Korábová si navíc pro své členy připravila jako každé volby malý netradiční dárek. Letos přišly na řadu věnečky z barevných kousků látky, které si pro vzpomínku na tyto dva dny mohou doma vyvěsit členky komise a zároveň dlouholeté přítelkyně. Je to už taková místní tradice. „Chodíme si sem hlavně odpočinout od rodiny,“ směje se zapisovatelka.

„Když losujeme o funkci předsedy, tak se vždycky smějeme, protože si ji většinou vytáhnu já," vypráví paní Korábová, která se ve chvílích, kdy nechodí téměř žádní voliči, vůbec nenudí. K volbám spolu s ní totiž putují i její záliby. Letos napekla ovocné košíčky, pro děti si nachystala do mističky želatinové cukrovinky a na parapet připravila rádio, aby věděly, co se děje v jiných volebních krajích v republice.

A už patnáct minut před otevřením obou místností se na školní chodbě začali scházet první voliči. Dveře se ale otevřely až přesně ve 14 hodin. Během prvních minut se v těchto dvou místnostech vystřídaly téměř tři desítky voličů. V 15 hodin se pak členové komise chystali s mobilní urnou do blízkého domova důchodců, kde na ně už netrpělivě čekali místní klienti.

Po hodině a půl, kdy lidé po celém okrese vhazovali do uren svoje hlasy, mělo například v Jeviněvsi odvoleno 24 voličů ze 172 možných. Přitom právě Jeviněves byla v předminulých volbách obec s největší volební účastí na celém Mělnicku.

Ve dvoutisícovém městysu Všetaty-Přívory občané volí ve dvou okrscích. Ten všetatský, jehož volební místnost sídlí v patře Obecního domu poblíž náměstí, vzali voliči od začátku útokem. Pár minut před 14. hodinou čekalo na otevření zhruba pět lidí. Někteří se svěřili, že měli cestu okolo, jiní žertovali, že se chtěli vyhnout frontám. Dobrá nálada provázela v úvodní hodinu voleb také komisi na čele s její předsedkyní Petrou Balounovou. Ta pro Mělnický deník okomentovala počáteční účast voličů jako slibnou, za úvodních šedesát minut se prakticky nestalo, aby v místnosti nebyl některý z více než tisícovky oprávněných voličů. „O volby do poslanecké sněmovny mají lidé zájem, chodí jich v porovnání s minulými volbami víc,“ řekla Petra Balounová. Jako správná předsedkyně také přispěla k občerstvení komise a napekla. „Páteční odpoledne vždy utíká rychle, horší je pak to sobotní počítání,“ podělila se o zkušenosti z předešlých voleb. Při minulých volbách do poslanecké sněmovny v roce 2013 činila ve Všetatech volební účast 53,16 procenta.

Dvě hodiny před pátečním uzavřením volebních místností hlásilo město Mělník volební účast téměř 35 procent. Potvrdil to mělnický vedoucí odboru vnitřních věcí David Kučera.

Letošní volební účast je zatím vekou neznámou. Jisté je, že se nevyrovná číslům z devadesátých let, kdy chodily k volbám na Mělnicku skoro tři čtvrtiny voličů. V roce 2002 přišlo dát své hlasy stranám nebo politikům už jen mírně přes polovinu voličů, v letech 2006 volební účast přesáhla šedesát procent a v roce 2013 klesla na necelých sedmapadesát procent. Nejvyšší účasti dosáhla při posledních volbách do sněmovny se 74,63 procenta Kanina, nejmenší obec na Mělnicku, kde volilo 50 ze 67 zapsaných voličů. Nejméně lidí volilo v roce 2013 v Hostíně u Vojkovic, kde účast dosáhla jen 47,18 procenta, a v Tupadlech se 48,28 procenta. Zajímavý byl Lužec nad Vltavou, kde volební účast dosáhla přesně padesáti procent.

Autor: Barbora Walterová, Petra Špitálská

20.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 12 200 Kč

Sanitáři Sanitář, sanitářka (NZP) na oddělení NIP. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18420 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: 10 důvodů, proč pracovat pro nás:, , -náborový příspěvek 7000,-, -velmi dobré mzdové podmínky, -celosvětová asistenční služba pro zaměstnance zdarma - ELA - komplexní anonymní řešení všech problémů v oblasti práva, financí, zdraví a psychologie, -benefit masáže pro zaměstnance, -možnost dalšího vzdělávání a finanční podporou zaměstnavatele, -příspěvek na stravování, -5 týdnů dovolené, -práci na plný nebo zkrácený úvazek ve směnném provozu, -pěkné pracovní prostředí, přátelský kolektiv, -dobrá dostupnost z Prahy (25min), , 5 důvodů, proč zaměstnat právě Vás:, , -sanitářský kurz, -zájem o práci v příjemném prostředí, -pečlivost a preciznost, -empatie ve vztahu k pacientům, -rádi přivítáme i čerstvé absolventy, , Nástup možný ihned nebo dohodou.. Pracoviště: Almeda, a.s., Alšova, č.p. 462, 277 11 Neratovice. Informace: Lenka Kotková, +420 315 637 337,739 603 691.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 21 200 Kč

Sestry pro intenzivní péči (včetně pediatrie a neonatologie) Perioperační sestra. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21200 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: 12 důvodů, proč pracovat pro nás:, , -náborový příspěvek až do 20 000,-Kč, -příplatek na znevýhodněné pracoviště ve výši 3 000,-Kč, -směnný příplatek 2 000,-Kč, -velmi dobré mzdové podmínky, -celosvětová asistenční služba pro zaměstnance zdarma - ELA - komplexní anonymní řešení všech problémů v oblasti práva, financí, zdraví a psychologie, -benefit masáže pro zaměstnance, -možnost dalšího vzdělávání a finanční podporou zaměstnavatele, -příspěvek na stravování, -5 týdnů dovolené, -práci na plný nebo zkrácený úvazek ve směnném provozu, -pěkné pracovní prostředí, přátelský kolektiv, -dobrá dostupnost z Prahy (25min), , 5 důvodů, proč zaměstnat právě Vás:, , -odborná způsobilost dle zákona 96/2004 sb., -zájem o práci v příjemném prostředí, -pečlivost a preciznost, -empatie ve vztahu k pacientům, -rádi přivítáme i čerstvé absolventy, , Nástup možný ihned nebo dohodou.. Pracoviště: Almeda, a.s., Alšova, č.p. 462, 277 11 Neratovice. Informace: Lenka Kotková, +420 315 637 337,739 603 691.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Praktický lékař 32 549 Kč

Praktičtí lékaři pro dospělé Lékař na ambulanci léčby bolesti. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32549 kč, mzda max. 49544 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10 důvodů, proč pracovat pro nás:, , -velmi dobré mzdové podmínky, -celosvětová asistenční služba pro zaměstnance zdarma - ELA - komplexní anonymní řešení všech problémů v oblasti práva, financí, zdraví a psychologie, -benefit masáže pro zaměstnance, -možnost dalšího vzdělávání a finanční podporou zaměstnavatele, -příspěvek na stravování, -5 týdnů dovolené, -práci na plný nebo zkrácený úvazek , -pěkné pracovní prostředí, přátelský kolektiv, -dobrá dostupnost z Prahy (25min), -práci v úspěšné nemocnici se stabilním zázemím renovované mezinárodní společnosti, , 5 důvodů, proč zaměstnat právě Vás:, , -platné osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, -zájem o práci v příjemném prostředí, -odpovědnost a rozhodnost, -vstřícný přístup k pacientům, -ochota podílet se na chodu a prestiži nemocnice, , Nástup možný ihned nebo dohodou.. Pracoviště: Almeda, a.s., Alšova, č.p. 462, 277 11 Neratovice. Informace: Lenka Kotková, +420 315 637 337,739 603 691.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 18 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Logistik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Okay je nejúspěšnější společností na trhu s elektrospotřebiči a stylovým nábytkem. Může se pochlubit pozicí stabilní české firmy s téměř čtvrt století dlouhou historií. Svých úspěchů by nedosáhla bez týmu šikovných pracovníků na svých prodejnách, mezi které se nyní můžete zařadit i vy. Náplň práce:, , příjem zboží, kontrola kompletnosti dodávky, ukládání zboží na prodejně na určená místa, vydání prodaného zboží zákazníkovi, kontrola kompletnosti, vyřizování reklamací, Požadujeme:, , znalost práce na PC, ŘP sk. B, fyzickou zdatnost (manipulace s břemeny nad 15 kg), zodpovědnost a spolehlivost, ochotu učit se novým věcem, trestní bezúhonnost. Pracoviště: Okay s.r.o - neratovice, Kostelecká, č.p. 265, 277 11 Neratovice. Informace: Radka Pospíšilová, +420 724 661 593.


Minulý týden se narodila dvě mláďata zubrů.
10

Zubrů už je na pláních u Milovic přes dvacet!

Fortuna je novým hlavním sponzorem nejvyšší fotbalové ligy. Na snímku generální ředitel Fortuny David Vaněk.
10

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Pět let za pobodání souseda? Platí, řekl soud

Střední Čechy – Za pokus o vraždu o dvě generace mladšího souseda si má 62letý Karol B. z Kolína odsedět pět let ve věznici s ostrahou. Vrchní soud v Praze v úterý zamítl jeho odvolání proti lednovému verdiktu krajského soudu, a tak platí i další ustanovení původního rozsudku: rozhodnutí o povinnosti zaplatit stotisícové odškodnění a zdravotní pojišťovně uhradit náklady léčení vyčíslené na 45 073 Kč.

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Kralupané viděli souboj nejlepších strongmanů

Kralupy nad Vltavou - Před kralupským kulturním domem Vltava se uskutečnila soutěž Strongman a Strongwomen. Jednalo se již o VI. ročník závodu siláků. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT