Festiválky, pořádané místním spolkem V polích, se odehrávají Pod ořechem několik posledních let. Předcházela jim setkání s divadlem a muzikou na zahradě manželů Hudziecových.

„Začínali jsme před třinácti lety, kdy k nám jezdili kamarádi, lidí ale stále přibývalo, až jich bylo sto, a začalo to být v domácích podmínkách neúnosné," říká o minulosti festiválků Pavel Hudziec z pořádajícího korycanského spolku V polích.

Manželé Hudziecovi, malíř a sklářská výtvarnice, bydlí v neratovické části Korycany osmnáct let. „V Praze, kde jsme studovali, jsme zůstat nechtěli. Protože jsme potřebovali ateliér a dílnu, hledali jsme domek," vysvětlil Roman Hudziec, který pochází z Ostravska.

Místní lidé se tehdy neměli kde setkávat. „Hospoda byla zavřená, tak všichni zůstávali doma. Až když začaly naše děti chodit do školky, seznámili jsme se s rodiči jejich kamarádů," vzpomíná malíř a muzikant, který hraje v kapele 
5 kg.

Před třemi lety pak dospělí společně založili občanské sdružení V polích, které neratovická radnice podpořila zázemím. „Získali jsme od města domeček s hospůdkou a malým sálem, kde máme klubovnu. Tam se postupně přesunula většina našich akcí, které jsme před tím pořádali na hřišti," říká Roman Hudziec.

Cílem občanského sdružení V polích, který je zanesen i v jeho stanovách, je sdružování lidí z vesnice a nejbližšího okolí. Snaží se každý měsíc pořádat kulturní nebo společenskou akci, koncerty, besedy, přednášky, promítání… Vrcholem roku je pak festiválek, kterému letos patřila poslední červencová sobota.

„Pokaždé míváme divadlo pro děti a koncerty, jde o festival pro rodiny s dětmi, kde se baví všichni. Většinou ani příliš nepřesáhneme dobu nočního klidu," doplnil Roman Hudziec.