Kulturní dům Vltava v kralupské části Lobeček čeká v létě letošního roku rekonstrukce vstupní plochy, k níž patří i chátrající schůdky.

Podle ředitele kulturního domu Martina Odvodyho pochází stavba z poloviny šedesátých let minulého století. Ke stavu venkovních prostor vedle času přispěli i mládenci na skateboardech, kteří tam rádi jezdí.

Ke změnám, které rekonstrukce přinese, patří přesunutí bezbariérového nájezdu z levé strany na pravou, přímo proti místu, kde kdysi býval bankomat. „Z pravé strany zmizí zídka, na které rádi sedávají a popíjejí hosté sousedních podniků, zruší se průchod a plocha se zatravní," vysvětlil Martin Odvody.

Práce od června do srpna

Práce za asi milion korun, které hradí ze svého rozpočtu kulturní dům, začnou 6. června a mají pokračovat až do 12. srpna. „Rekonstrukce vstupní plochy bude probíhat po částech, aby se k nám dostali návštěvníci. V létě sice bývá provoz kulturního domu i kina omezený, je to ale zároveň čas premiér filmů, na které se těší děti i dospělí, tentokrát mezi ně patří například Warcraft: První střet, fantasy dobrodružství na motivy známé počítačové hry," připomněl ředitel kulturního domu Vltava s tím, že návštěvníci si mohou rovněž kupovat vstupenky elektronickou cestou.

Vstup do kulturního domu je úvodní etapou rekonstrukce, která má v příštích letech pokračovat na celém venkovním prostoru od světel u křižovatky ulic Mostní, Třebízského a Třída Legií až k pivnici Formanka. Výše nákladů na druhou etapu, které ponese město, zatím nebyla stanovena.

Klidová zóna s alejí

Už teď je ale jasné, že se prostor před kulturním domem změní k lepšímu. Projekt klidové zóny počítá například s alejí a kruhovými lavičkami ve stínu stromů, k nimž mají patřit i stojany na jízdní kola nebo dřevěné odpadkové koše.

Kulturní dům Vltava je od rekonstrukce fasády bez nápisu, který by přespolním návštěvníkům už z dálky hlásil, že jsou u cíle. Po druhé etapě rekonstrukce je bude vítat nejen na průčelí stavby, ale také na mohylovém sloupu, jehož součástí má být také interaktivní obrazovka s programem kulturního domu a kina.

Malované cedule, na kterých už po léta kolemjdoucí vidí, co jim v příštích dnech kulturní dům i kino nabídnou, zmizí. K lítosti pamětníků i Martina Odvodyho. „Doba jde dále, malované cedule má nahradit velkoplošná obrazovka na ploše s pruhy vedle vchodu do kulturního domu, které se přezdívá pyžamo," vysvětlil ředitel, podle kterého by se na obrazovce měly střídat reklamy na nabízené pořady i informace z kralupské radnice. Obraz bez zvuku pravděpodobně se soumrakem zmizí, aby světla nerušila lidi v protějších věžácích.