Už letos na podzim by mělo Mělnické Vtelno i pod něj spadající Vysokou Libeň osvětlovat dvě stě moderních diodových lamp. Rozpočtu obce se přitom kompletní rekonstrukce veřejného osvětlení nijak zvlášť nedotkne.

Jak je to možné, vysvětlila starostka Mělnického Vtelna Hana Rašáková. „Oslovila nás nabídka obecně prospěšné společnosti Energie pod kontrolou, která zajišťuje správu odběrných míst i rekonstrukce veřejného osvětlení," řekla starostka a dodala, že moravská neziskovka by měla stavbu zahájit v dubnu. Hotovo by pak mělo být do podzimu.

Společnost, která vznikla na popud starostů obcí, kteří ji řídí i dozorují, celou rekonstrukci zaplatí a po dobu deseti let bude hradit i náklady na svícení. Od obce bude přitom po stejnou dobu dostávat pouze částku, kterou ve Vtelně a Libni platí v současné době za údržbu a provoz starých lamp. „Spočítají se naše náklady na energie a opravy, tato částka se na deset let zafixuje a budeme ji platit firmě," vysvětlila starostka a dodala, že by mělo jít během deseti let o částku zhruba tři miliony korun.

V případě, že by obec chtěla veřejné osvětlení rekonstruovat z vlastní kasy, v každé části vesnice by stálo zhruba sedm milionů korun. „To bychom nedali dohromady. Museli bychom rekonstrukci rozdělit na etapy v několika letech," uvedla Hana Rašáková a dodala, že obec už třikrát žádala o krajskou dotaci, ale ani jednou neuspěla. Osvětlení ze sedmdesátých let minulého století je přitom v havarijním stavu. Každou chvíli zhasne, především na Vysoké Libni, celá ulice.

Výhodnou nabídku, která rozpočet obce nijak nezatíží, proto ve Vtelně uvítali.