Protože na začátku července udeřila veliká vedra, opustili jsme s manželkou plán vyrazit s koly do Maďarska k Neziderskému jezeru a vyjeli jsme k dle mého názoru neprávem opomíjenému polskému baltickému moři. Již před několika lety jsme procestovali celé polské pobřeží od východu na západ a byli jsme nadšeni.

V té době jsme si vytipovali několik lokalit, které jsou nelépe dosažitelné od nás . Pro letošní rok jsme zvolili letovisko Dziwnowek, které je vzdáleno 582 kilometrů od našeho bydliště v Mělníku – Vehlovicích. Cesta tam i zpět ubíhala velice plynule, neboť jsme jeli po dálnici směrem na Berlín, který má perfektní okruh a ten vás dovede dále na dálnici pokračující za polský Štětín a dálnice tak vede téměř k moři. ( dálnici jsme opustili cca 70 km před cílem).K moři se lze takto pohodlně dostat přibližně za šest hodin, s přestávkou o něco déle.

Baltské moře sice nepatří mezi nejteplejší ( voda v době našeho pobytu dosahovala 18ti stupňů), ale při teplotách nad 30 stupňů se v ní dalo bez problému vydržet a osvěžení bylo velmi příjemné . Pamatuji si, že při naší minulé cestě v srpnu dosahovala teplota vody 23 stupňů.
Jako místo pobytu jsme si zvolili kemp Wiking , který se nachází ve shora uvedené lokalitě v ulici Wolnošci 3. Tento kemp se honosí titulem mister camping, který získal v letech 2005 až 2009 a vždy se umístil na prvním místě. Takové ohodnocení mají celkem čtyři kempy v Polsku. Další dva jsou na pobřeží v letovisku Leba a jeden v polské části Tater.

Vybavení kempu nám doslova vyrazilo dech. I ve srovnání s kempy v západní Evropě, které jsme navštívili v minulosti tento kemp vynikal svojí čistotou, vybavením a dokonalou infrastrukturou. Byl situován v borovém lese a nádherná široká pláž s bílým pískem byl ve vzdálenosti 50 metrů od kempu. Kemp byl vybaven krom jiného restaurací, obchodem, který byl otevřen od sedmi do jednadvaceti, kuchyní, kde bylo nerezové nádobí, místo na kuchání a čistění ryb, lednice i dva mrazáky. Dále zde byly: dětské hřiště, hřiště pro volejbal, půjčovna kol, televizní místnost, místo pro mytí psů , místo pro praní a perfektně čisté záchody a sprchy ve kterých se hrála neustále příjemná relaxační hudba. Za pět nocí ve větším stanu, parkování vozidla a dvě osoby jsme zaplatili v ekvivalentu kolem 2500 korun.

Pro ty, kteří chtějí více pohodlí, není problém sehnat ubytování v hotelech i v soukromí, nabídka je dostatečná, nic se nemusí zajišťovat předem. Postačí sledovat cedule s nápisem wolne pokoje a vzhledem k jazykové blízkosti se vše snadno vyjedná.
Pobyt u baltského moře má mít kvůli vysokému obsahu jódu, hořčíku a dalších stopových prvků a solí, kterými je zdejší vzduch prosycen velice příznivé účinky na léčbu chorob horních cest dýchacích a astmatu . Je zde mnoho sanatorií a odpařující se éterické oleje z rozsáhlých borových lesů, které se vinou kolem pobřeží léčebný účinek ještě násobí .

Svěží mořský vzduch rozpouští hleny v dýchacích cestách a aktivuje jemné řasy (cilie), které pomáhají čistit sliznice od prachových částic. Zánětlivé reakce sliznic u moře rychle odezní a astmatici mohou opět klidně spát. Léčitel Janča též uvádí, že pobyt u Baltu, zvláště na podzim pomáhá léčit artritidu a revma. Všeobecně severní moře a Atlantik mají větší léčivé účinky pro shora uvedené potíže.

Dalším překvapením při pobytu u Baltu je příjemná cenová hladina. Všeobecně je zde o deset až dvacet procent levněji. Na své si zde přijdou též milovníci ryb, kterých je zde velký dostatek jak ve všudypřítomných smažalnách a restauracích, tak je lze sehnat přímo od rybářů například na mole v nedalekém Dziwnově, kde mají i udírny s čerstvě vyuzenými rybami. V jedné smažalně jsem napočítal 17 prodávaných druhů, vše průměrně za 45 korun za 100 gramů.

Vzhledem k tomu, že všude kolem je Wolinský národní park, který je biosférickou rezervací nemusí se pobyt omezit jen na moře. Překrásné výlety jsou např. v okolí Wiselky, kolem zdejších jezer. Můžeme navštívit též zdejší maják, či největší maják na pobřeží v jinak ne moc pěkném Swinouščí. Z Dziwnowského mola jezdí výletní lodě, jak na moře, tak i po ústí řeky .

Děti budou nadšeny, dopřejete-li jim výlet pirátskou lodí. . Ze Swinoušči lze jet též lodí na dánský ostrov Bornholm, či se podívat k sousedům do Německa, kde jsou vskutku mondénní upravená střediska. Možností je opravdu hodně a výsledný efekt určitě stojí za to. (Lubomír Brož, Mělník)