Neratovičtí zastupitelé totiž na svém posledním zasedání neschválili vyhlášku, která by hlučné práce v těchto dnech zakazovala. Podle starostky města Lenky Mrzílkové to přitom byl už druhý pokus tento zákaz prosadit. „Výklad vyhlášky nebyl zcela jasný," vysvětlila starostka, proč zastupitelé shodili celou záležitost ze stolu.

Zástupce 1. Polabské, společnosti, která má na starosti svoz odpadů a údržbu zeleně ve městě, se obával, aby vyhláška neznemožnila například vyvážet popelnice Na Boží hod. „Domnívám se, že zákaz se na vozy technických služeb nevztahuje. Nicméně celá věc byla zpochybněna, 
a vyhláška proto schválena nebyla," dodala starostka.

Lenka Mrzílková přitom není vydávání dalších zákazů a příkazů směrem k občanům zrovna nakloněna. Zároveň si však uvědomuje, že pokud lidé nejsou vůči svému okolí ohleduplní, jiná cesta nejspíš neexistuje. „Pokud soused seká trávu
v neděli v poledne, je to špatně," přiblížila Lenka Mrzílková svůj pohled na věc. „Obávám se ale, že tato vyhláška by se snadno mohla stát nástrojem sousedských sporů," doplnila.

S tím souhlasí i mělnický starosta Ctirad Mikeš, podle kterého se ve městě nad soutokem Labe s Vltavou podobná vyhláška rozhodně nechystá. „O vydání této zákazové vyhlášky neuvažujeme," řekl starosta Mělníka. „Situace by totiž mohla být snadno zneužitelná a docházelo by 
k narušení sousedských vztahů," poznamenal s tím, že vyhláška jako nástroj represe by měla být až posledním možným řešením problémů.

V Neratovicích ani v Mělníku navíc nezaznamenali zvýšený počet stížností na hlučné domácí práce.

„Jsme v lokalitě, kde je hodně zahrádkářů a chalupářů, zejména v okrajových částech města," připomněla Lenka Mrzílková, „majitelé těchto nemovitostí často přijíždějí právě pouze na víkendy, a pokud v sobotu prší… Je to o slušnosti. Lidé by měli vědět, že nemají sekat trávu v neděli od půl šesté od rána až do večera, kdy chtějí ostatní odpočívat."

Vyhlášku, která zakazuje hlučné domácí práce v neděli 
a ve dnech státních svátků, neplánují ani ve Klích nebo 
v Kostelci nad Labem. A obávat se nemusejí ani Zálezličtí. Podle starosty vesnice Jiřího Čížka je podobná vyhláška nesmyslná. „Lidé potřebují pracovat o víkendech, když přes týden jezdí do práce. Stížnosti na hluk jsou výmyslem lidí ze satelitních městeček. Normální lidé z vesnice to chápou," nebral si zálezlický starosta servítky.