Přesně dva týdny zbývají do dne, kdy budou mít lidé z Mělníka poslední možnost vyměnit si občanské průkazy bez strojově čitelných údajů vydané do prosince roku 1998. Ministerstvo vnitra totiž požaduje výměnu průkazů do konce listopadu, aby se nové průkazy stihly vyhotovit včas. Konec platnosti se vztahuje i na průkazy s vyznačenou platností bez omezení.

„V úředních dnech v současné době přichází přibližně 140 lidí ohledně občanských průkazů,“ uvedla mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová s tím, že ne ve všech případech se jedná o už zmíněnou nutnou výměnu.

Zaměstnanci radnice doporučují všem, aby nenechávali výměnu na poslední chvíli. „O výměnu průkazu mohou zájemci žádat i mimo úřední dny, a to až do 28. listopadu. Mnoho lidí už tuto možnost využilo,“ řekla Vavřinová.

K samotné výměně stačí lidem přinést portrétovou fotografii, stávající občanský průkaz a vyplněnou žádost, která je k vyzvednutí na správním odboru. „Pokud chce někdo zapsat do nového občanského průkazu nějakou změnu, například po uzavření manželství, tak s sebou musí mít k dané záležitosti doklad,“ upozornila mluvčí.

Pokud si lidé průkaz totožnosti nevymění, stane se od 1. ledna 2008 neplatným. V takovém případě se ovšem tito lidé dopustí přestupku, za který mohou dostat pokutu ve výši až deset tisíc korun. Bez platné občanky je navíc čekají komplikace při jednáních na úřadech, v bankách nebo například při přebírání doporučených dopisů na poštách. V Mělníku zbývá vyměnit ještě 500 občanských průkazů.

Výměna je podle ministerstva nutná, protože staré doklady obsahují méně ochranných prvků proti padělání a nejsou strojově čitelné. Na úřad ovšem nemusejí spěchat lidé narození před 1. lednem 1936. Výměna se jich v žádném případě netýká.

Výměny občanských průkazů budou pokračovat i v příštím roce, kdy přijdou na řadu občanky vydané do konce roku 2003. Jedná se o staré typy bez strojově čitelných údajů s lepenou fotografií pod fólií. I ty si však lidé mohou měnit už dnes.