Zrovna v tuto dobu jsou v mělnickém útulku dva psi, kteří byli majitelům odebráni. Personál útulku ale smutně podotýká, že o některých případech týrání zřejmě nikdy nedozví.

S týranými psi se setkávají i v Městském útulku pro psy Lesan v Kralupech nad Vltavou. Tamní pracovníci dávají prý celkem pravidelně podněty Krajské Veterinární Správě (KVS). „Případy týraných zvířat evidujeme. Ne vždy jsme ale zjistili, odkud pocházejí. Často jsme však přesvědčeni, že se jedná o psy z množíren, bohužel je však obtížné dopátrat se jejich původu,“ podotkla provozovatelka a vedoucí kralupského útulku Monika Kolková. Rovněž projevila lítost nad tím, že řada případů zůstává nedořešených.

„Byly tady některé případy, kdy jsme měli důvodné podezření na týrání zvířete. Samozřejmě jsme následně dávali podněty na KVS a také na policii. Ale bohužel vždycky bez úspěchu,“ přiznala zklamaně.

V kralupském útulku by pochopitelně byli rádi, aby si tamní psi našli co nejdříve nové majitele. Jejich počet totiž narůstá.

Povinné čipování

„V poslední době se nám tu shromáždil vyšší počet zejména větších pejsků, kteří obtížně hledají domov. Nejsou to nechtěné vánoční dárky. To je mýtus. V zimních měsících jsou adopce obtížnější. Lidé je patrně odkládají na jaro, až se jim bude chtít chodit venčit,“ tvrdí Dana Bočková z kralupského útulku a podotkla, že svou roli mohlo sehrát nově zavedené i povinné čipování. „Je více lidí, kteří se psa zbavují na přelomu roku cíleně,“ doplnila.

Výjimkou potvrzující pravidlo v souvislosti s týráním zvířat je Městský útulek Neratovice. Tam se s dopadem tohoto nežádoucího jevu aktuálně potýkat nemusejí. „Žádné takové případy naštěstí neevidujeme. Možná je to i z toho důvodu, že náš útulek je zaměřený pouze na Neratovice. Žádné okolní pejsky nesbíráme,“ poznamenala vedoucí Olga Červová.